MotoGP | Francesco Bagnaia s-a impus în Marele Premiu al Spaniei. Plecat din pole, Marc Marquez a terminat pe 2

Moto

Italianul Francesco Bagnaia (Ducati) a câştigat duminică cel de-al doilea Mare Premiu al sezonului, în Spania, impunându-se în faţa spaniolului Marc Marquez (Ducati-Gresini).

Dublul campion mondial Francesco Bagnaia s-a impus duminică pe circuitul Jerez de la Frontera, câştigând al doilea Mare Premiu al sezonului, după cel din Qatar, disputat la încpeutul lunii martie.

Spaniolul Marc Marquez, sextuplu campion mondial, a plecat din pole-position pentru a 65-a oară în carieră, dar a încheiat pe locul secund. A fost primul pole-position al catalanului la noua sa echipă, Ducati-Gresini.

Podiumul a fost completat de un al italian, Marco Bezzecchi (Ducati-VR46).

În clasamentul general conduce spaniolul Jorge Martin (Prima Pramac Racing), cu 92 de puncte, urmat de Bagnaia, cu 75 de puncte şi de italianul Enea Bastianini (Ducati), cu 70 de puncte.

Afla mai multe despre: francesco bagnaiamp al spanieimotogpmarc marquez