NEWS ALERT Probleme pentru Halep! S-a retras de la Trofeul Clarins după un set şi jumătate

Tenis

Simona Halep, 32 de ani, locul 1149 WTA, s-a retras din lupta împotriva sportivei americane McCartney Kessler, 24 de ani, numărul 123 mondial, în primul tur al turneului Trophee Clarins.

Simona Halep conducea cu 1-0 la seturi şi a abandonat!

Simona Halep a câştigat primul set disputat împotriva americancei McCartney Kessler (locul 123 mondial), dar fosta lideră mondial a acuzat probleme la genunchi şi nu a reuşit să ducă la capăt primul meci jucat pe zgură.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

• Dubla campioană de Grand Slam s-a retras după o oră şi 26 de minute de joc, la scorul de 7-5, 2-3.

Kessler va da piept în turul 2 cu învingătoarea dintre Emma Navarro (locul 22 WTA) şi Lauren Davis (#194 WTA).

Halep a avut probleme şi la precedenta partidă, contra Paulei Badosa, când a acuzat probleme la umărul drept!

Pentru Halep a fost al doilea meci în circuitul WTA după ce a revenit în martie în competiţii după o perioadă lungă de suspendare.

Românca a primit wild card prima dată la Miami Open, turneu WTA 1000. Ea nu a trecut acolo de primul tur, fiind învinsă de Paula Badosa, scor 1-6, 6-4, 6-3.

Halep a primit apoi wild carduri şi pentru turneul de la Oeiras şi pentru Madrid Open, dar nu a participat la cele două competiţii, precizând atunci că are nevoie de mai mult timp pentru revenire.

Tot miercuri, Gabriela Ruse, locul 148 WTA, s-a calificat în optimi trecând în primul tur pe favorita 5, sportiva chineză Lin Zhu, scor 0-6, 6-1, 6-1. În faza următoare, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Nao Hibino (Japonia, 83 WTA) – Kristina Mladenovic (Franţa, 220 WTA).

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Afla mai multe despre: simona haleptenismccartney kessler