Ţicu nu uită! Declaraţii după ce a fost scuipat de proprii suporteri: ”Îmi vine şi acum să plâng”

Petrolul

Echipa Petrolul Ploieşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a 8-a din play-out-ul Superligii.

Ţicu, reacţie după ce a fost înjurat de suporteri

Valentin Ţicu (23 de ani), fundaşul stânga şi căpitanul Petrolului Ploieşti, a fost înjurat de ultraşii „lupilor galbeni” la finalul partidei câştigate de ploieşteni, scor 2-1, pe teren propriu în faţa Politehnicii Iaşi.

Suporterii nu s-au liniştit şi l-au înjurat pe Valentin Ţicu, căpitanul echipei, după ce l-au scuipat.

Acesta nu a uitat de comportamentul suporterilor din Ploieşti şi acum, după meci, a vorbit despre nefericitul eveniment.

”Eu am ales să nu mă bucur pentru că etapa trecuta am fost scuipat de către suporteri după meciul cu Botoşani şi am fost extrem de supărat.

Mi-a venit să plâng dupa meci, chiar şi acum îmi vine, a fost foarte greu pentru mine, pentru familia mea ca doar ei ştiu prin ce am trecut. Am fost înjurat, făcut slab, mort!”, a mărturisit Ţicu.

Petrolul - Oţelul 2-1

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, dintr-un penalti obţinut de Alexandru Musi şi transformat de Grozav. După două minute, Musi a trecut pe lângă majorarea avantajului, iar oaspeţii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 37. După alte trei minute oaspeţii au înscris un gol valabil, prin Maciel, şi la pauză a fost 1-1, după ce Grozav a ratat singur cu portarul advers.

Gazdele au înscris golul victoriei în minutul 81, prin Berisha, care a deviat un şut al lui Ţicu, şi Petrolul s-a impus cu 2-1. În clasament, Oţelul e pe locul secund, cu 33 de puncte, la o lungime de lider, UTA Arad. Petrolul Ploieşti este pe locul 5, cu 29 de puncte.

Echipele care au evoluat:

• PETROLUL: Zima - Huja, Meijers, P. Papp - Ţicu, Grozav (Işfan 87), Takayuki Seto, Jair (LL. Dumitriu 46), Hanca (D. Radu 87) – Irobiso (Berisha 59), Al. Musi (I. Răducan 71). ANTRENOR: Laszlo Balint
  • OŢELUL GALAŢI: E. Pap – Zhelev (Adăscăliţei 53), Yabre, J. Cisse, Miguel Silva - Cisotti, Zivulic, J. Lameira (I. Neagu 76) – Maciel (Aly Malle 71), Rusevic (Al. Pop 53), Bodişteanu (R. Tănasă). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Afla mai multe despre: ticupetroluloţelul galaţi