Jucătorul român care nu mai este interesat de echipa naţională face furori la noua sa echipă. Reacţia presei iberice

Alex Dobre (24 de ani), jucătorul român care nu mai vrea să audă de echipa naţională, a ajuns în această iarnă la o nouă echipă şi s-a acomodat foarte bine.

Alex Dobre a lăsat, în această iarnă, a doua ligă din Franţa pentru prima ligă din Portugalia.

A fost împrumutat de Dijon la gruparea portugheză Famalicao şi se pare că această mutare îi prieşte foarte bine.

Jucătorul de 24 de ani a bifat deja trei meciuri la noua sa echipă. În ultimul dintre ele, victoria cu Estoril Praia, scor 1-0, a fost în premieră titular, fiind schimbat abia în minutul 89.

În precedentele sale două apariţii pentru Famalicao a bifat 61 de minute.

Alex Dobre a impresionat pe parcursul primei sale partide ca titular la Famalicao.

”Folosit ca mijlocaş dreapta într-un sistem 4-2-3-1 în 1-0 cu Estoril Praia din etapa a 18-a, Dobre a încercat poarta adversă încă din primul minut, cu un şut cu dreptul din interiorul careului, blocat însă, apoi a ratat o nouă ocazie în minutul 15, când a lovit greşit mingea.

A mai avut o acţiune periculoasă în a doua repriză, după golul decisiv al lui Santiago Colombatto (’54), şi a fost schimbat în minutul 89 cu Pablo, un vârf portughez de 19 ani care este fiul fostului golgheter brazilian al lui FC Porto, brazilianul Pena”, au notat jurnaliştilor spanioli de la Marca.

Famalicao se află pe locul 12 în prima ligă din Portugalia, cu 21 de puncte acumulate după 18 etape disputate.

Alex Dobre s-a făcut cunoscut anul trecut, pe lângă evoluţiile consistente în tricoul lui Dijon, şi prin afirmaţiile făcute în legătură cu echipa naţională, criticând faptul că a fost sărit de mai multe ori din schemă de selecţionerii României.

La vremea respectivă, jucătorul român dezvăluia că nu înţelege de ce nu este luat în considerare pentru echipa naţională, deoarece evoluează într-o competiţie puternică, respectiv Ligue 2, unde recent a ajuns şi Alexi Pitu.

Alex Dobre are în prezent o cotă de piaţă de 1,2 milioane de euro, conform specialiştilor de la transfermarkt.com.

Afla mai multe despre: stranierialex dobre