VIDEO | S-au încheiat grupele Cupei României. FCSB, OUT. UTA Arad şi CS Mioveni au obţinut biletele către sferturi

Cupa României

Azi s-au jucat ultimele partide din Cupa României, din acest an. UTA Arad şi CS Mioveni au obţinut biletele către sferturi. FCSB a părăsit competiţia.

Din celelalte grupe s-au calificat în sferturile de finală echipele Sepsi, U Craiova 1948, CFR Cluj, Universitatea Cluj, Hermannstadt şi FC Argeş.

Faza sferturilor va avea loc pe 5 aprilie 2023:

• Sfert 1: Sepsi Sfântu Gheorghe – CS Mioveni
  • Sfert 2: CFR Cluj – FC Argeş
  • Sfert 3: AFC Hermannstadt – Universitatea Cluj
  • Sfert 4: UTA Arad – U Craiova 1948

VIDEO | FC Botoşani - FCSB 0-2 (min 53 Musi, min 90 Tănasă)

Echipele de start:

FC Botoşani: 82. Ureche - 19. Patache, 6. Dican, 12. Kasim, 30. Ţigănaşu - 99. Zabou, 93. Pinson, 26. Mailat, 25. Sylla, 10. Târcoveanu - 20. Roman ll.

Rezerve: 23. Tomache - 77. Dragu, 90. Braşoveanu, 33. David, 8.Obedeanu, 7. Petkovski, 17. Camara, 80. Cărăuşu, 4. Ivanov.

Antrenor: Mihai Ciobanu.

FCSB: 1. Ducan - 22. Boboc, 20. Dulca, 31. Ciobanu, 77. Şerban - 4. Pruteanu, 30. Musi, 25. Tudor, 34. Gogescu - 9. Stoica, 90 Rusu

Rezerve: 12. Maxim - 13. Dumiter, 14. Tănasă, 15. Toma, 35. Stancovici, 36.Vlăsceanu, 38. Geană, 39. Manolache, 44. Radu.

Antrenor: Leo Strizu.

Min 90+2: Final de meci. Victorie FCSB!

Min 90: GOOOOOOOOOOOL FCSB! Tănăsa marchează golul de 2-0.

Min 53: GOOOOOOOOOL FCSB! Musi a deschis scorul cu un şut, pe jos, pe colţul scurt. Ureche a rămas fără reacţie.

Min 46: A început repriza secundă.

Min 45: Pauză.

Min 35: Gol anulat pentru FC Botoşani! Reuşita lui Mihai Roman este anulată pe motiv de ofsaid evident.

Min 21: Ocazie mare pentru FC Botoşani. Tîrcoveanu prinde un şut bun, Răzvan Dican respinge în lateral.

Min 4: Ocazie Botoşani. Mihai Roman nu a profitat de o gafă a lui Dican.

Min 1: A început partida!

FCSB este în revenire de formă. Roş-albaştrii nu au mai pierdut de la începutul lui noiembrie. Atunci, bucureştenii au cedat în faţa lui West Ham, în ultima partidă din grupele UEFA Conference League. În Cupa României, FCSB are doar două puncte, după două partide.

Formaţia pregătită de Leo Strizu a remizat cu Oţelul, respectiv UTA.

FC Botoşani a fost spulberată în weekend de Farul.

Moldovenii au suferit pe terenul ”marinarilor” cel mai usturător eşec din istoria clubului, scor 0-8.

În cupă, FC Botoşani are trei puncte, după ce a trecut de FC Buzău, şi a cedat împotriva lui Mioveni.

VIDEO | CS Mioveni - UTA Arad 0-3 (min 12 Paul Anton, min 52 Hoxhallari, min 64 Keşeru)

CS Mioveni: 68. Sima - 30. Şerbănică, 6. Burnea, 4. Ene, 5. Lixandru, 16. Rădescu - 7. Toma, 23. Panait, 24. Pop - 8. Antal, 17. Krasniqi.

Rezerve: 22. Bucur - 18. Militaru, 21. Căprescu, 10. Coşereanu, 15. Scarlatache, 33. Kabananga, 89. Burlacu, 20. Oancea, 80. Gutea.

Antrenor: Marius Stoica.

UTA Arad: 33. Balauru - 15. Vukcevic, 4. Benga, 22. Hoxhallari , 3. Dobrescu - 19. Batha, 14. Anton, 20. Ubbink, 70. Şteau, 7. Otele - 17. Postolachi.

Rezerve: 1.  Mociu, 98. Maxim, 29. Stahl, 8. Matei, 5. Cascini, 11. Jobello, 28. Keşeru, 27. Godwin, 16. Bota.

Antrenor: Laszlo Balint.

Min 90: Final de meci. Victorie UTA Arad.

Min 64: GOOOOOOOOOOOOOL UTA Arad! Keşeru a marcat golul de 3-0.

Min 52: GOOOOOOL UTA Arad! Hoxhallari a marcat golul de 2-0.

Min 12: GOOOOOOOOOL UTA Arad. Paul Anton a deschis scorul.

CS Mioveni şi UTA se află în situaţii delicate, în Superligă.

Argeşenii se află pe ultimul loc, cu doar opt puncte, în 19 partide.

De partea cealaltă, UTA este pe penultima poziţie, şi nu a mai câştigat din luna septembrie.

Cele două adversare sunt pe primele două locuri în grupa C din cupă.

Mioveni are şase puncte şi este ca şi calificată în sferturi, în timp ce UTA se poate califica chiar şi cu o înfrângere, dacă celelalte rezultate îi sunt favorabile.

Oţelul - FC Buzău 0-2

Oţelul Galaţi şi FC Buzău sunt singurele echipe din grupa C, care evoluează în liga secundă.

Gălăţenii au doar un punct, după două jocuri.

Trupa lui Dorinel Munteanu a remizat pe teren propriu cu FCSB, dar are şanse doar matematice de calificare.

De partea cealaltă, buzoienii antrenaţi de Adi Mihalcea nu au niciun punct, şi sunt deja eliminaţi din competiţie.