Mircea Lucescu, Mister Champions! Dinamo Kiev, calificare miraculoasă în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a întors scorul în prelungiri

Dinamo Kiev, antrenată magistral de Mircea Lucescu, care a împlinit 77 de ani la finalul lunii trecute, a reuşit o calificare miraculoasă în play-off-ul Ligii Campionilor.

Dinamo Kiev s-a impus marţi seara în Austria, cu Sturm Graz, scor 2-1, într-un meci contând pentru manşa secundă a turului al treilea preliminar din Liga Campionilor. Echipa antrenată de Mircea Lucescu s-a calificat în play-off-ul competiţiei.

În meciul disputat în Austria, la Graz, pe arena Graz Liebenau, Hojlund a deschis scorul pentru Sturm Graz, în minutul 27.

Cum în manşa întâi, Dinamo Kiev câştigase cu 1-0, s-a intrat în prelungiri, acolo unde formaţia pregătită de Mircea Lucescu a reuşit o întoarcere de scor uluitoare.

Vivcharenko, jucător intrat în minutul 71, a înscris golul egalizator în minutul 97, iar în minutul 112 Tsygankov a tranşat calificarea stabilind scorul final.

În cele din urmă, Dinamo Kiev s-a impus cu 2-1 la Graz şi, cu 3-1 în ambele manşe, va juca în play-off-ul Ligii Campionilor, cu Benfica Lisabona.

Formaţia portugheză a trecut de danezii de la Midtjylland, după ce s-a impus cu 3-1 în retur şi cu 7-2 la general.

Afla mai multe despre: mircea lucescudinamo kievliga campionilor