”Toţi au sărit pe selecţioner”. Panduru, fericit că Southgate le-a închis gura contestarilor, dar a ridicat o problemă majoră: ”Asta e dilema. Trebuie să fii şmecher”. Analiza primelor două optimi din Qatar | EXCLUSIV

Cupa Mondială

Au luat sfârşit toate meciurile din primele două grupe ale Campionatului Mondial din Qatar, în urma cărora se ştiu primele două optimi de finală, iar Basarab Panduru (52 de ani) a analizat prestaţiile echipelor calificare şi a vorbit primele dueluri din fazele eliminatorii.

În grupa B, Anglia a învins Ţara Galilor cu 3-0, prin golurile marcate de Marcus Rashford ('50, '68) şi Phil Foden ('51).

Anglia a marcat nou[ goluri şi a primit doar două în cele trei meciuri disputate în grupa pe care a şi câştigat-o, cu şapte puncte.

Pe locul secund s-a clasat echipa Statelor Unite, victorioasă la limită, scor 1-0, în meciul cu naţionala Iranului. Golul marcat de Christian Pulisic, în minutul 38, a adus calificarea americanilor în optimi.

Pe primul loc în grupa B s-a clasat Anglia (şapte puncte), urmată de Statele Unite (cinci puncte), Iran (trei puncte) şi Ţara Galilor (un punct).

În cealaltă grupă, A, echipa naţională a Ţărilor de Jos a învins Qatar cu scorul de 2-0 şi s-a calificat în optimile Mondialului de pe prima poziţie, cu şapte puncte.

Golurile olandezilor au fost înscrise de Cody Gakpo ('26) şi Frenkie de Jong ('49).

Şi Senegal s-a calificat în optimi, după victoria în faţa Ecuadorului. Ismaila Sarr, din penalty, în minutul 44, şi Koulibaly, în minutul 70, au fost marcatorii echipei africane. Pentru Ecuador a înscris Moises Caicedo, în minutul 67.

Senegal a ocupat locul secund în Grupa A, cu 6 puncte.

Panduru: ”Toţi au sărit pe selecţioner. Asta e dilema. Trebuie să fii şmecher, deştept, să ştii pe cine bagi”. Analiza primelor două optimi din Qatar | EXCLUSIV

La finalul zilei, Basarab Panduru a fost invitat în studioul Orange Sport şi a analizat cele patru meciuri şi a prefaţat duelurile care vor avea loc în optimile de finală între aceste echipe.

În faza optimilor, împerecherea este după cum urmează: câştigătoarea grupei A va juca cu locul doi din grupa B şi invers.

Astfel, în urma rezultatelor înregistrate în cele trei etape din grupe, Olanda o va înfrunta pe SUA, în timp ce Anglia va da piept cu Senegal.

”SUA, mai bună în prima repriză, o fază frumoasă, o centrare bună. SUA a atacat mult. E corect rezultatul. SUA este echipa mai bună şi e bine că merge mai departe.

În partea cealaltă, ne aşteptam ca Anglia să bată Ţara Galilor. La prima repriză m-am uitat la Iran. După, la Anglia. Au fost discuţii cu Foden, toţi au sărit pe selecţioner.

Ai mari semne de întrebare că ce te faci cu ăştia patru, Rashford, Foden etc.? Că toţi sunt buni, pe cine bagi? Acum e mirosul tău de selecţioner, să îl miroşi pe cine e mai în formă... Anglia - Senegal, tu, Southgate, trebuie să găseşti pe cineva care sa îţi depăşească adversarul.

Acum, asta e dilema, pe cine bagi acolo, că la mijloc te-ai cam hotărât. Trebuie să fii şmecher, deştept, să ştii pe cine bagi acum. Are o mare problemă mare, Southgate, acum”, a declarat Panduru, la Orange Sport.

Afla mai multe despre: cm 2022panduruoptimi