VIDEO | Hervin Ongenda, gol fabulos în preliminariile Ligii Campionilor. Cum a marcat fostul jucător al lui FC Botoşani

Hervin Ongenda, fostul jucător al formaţiei FC Botoşani, a reuşit un gol spectaculos în preliminariile Ligii Campionilor.

Hervin Ongenda a fost cedat de FC Botoşani la Apollon Limassol, în Cipru, la începutul acestui an, pentru suma de 200.000 de euro.

La noua formaţie, fotbalistul de 27 de ani este un jucător important, fapt demonstrat de titularizarea sa şi în manşa a doua din turul al treilea din preliminariile Ligii Campionilor.

VIDEO | Hervin Ongenda, gol fabulos în preliminariile Ligii Campionilor

Astfel, Ongenda a deschis scorul, în minutul 19, în returul cu isrelienii de la Maccabi Haifa.

Jucătorul născut la Paris a primit o pasă la aproximativ 25 de metri distanţă de poarta adversă, a preluat şi a şutat cu efect. Mingea s-a dus spectaculos prin aer şi a intrat în poarta lui Maccabi, după ce a lovit şi bara din stânga portarului advers.

Totuşi, este greu de crezut că Apollon Limassol şi Ongenda vor reuşi să se califice în play-off-ul Ligii Campionilor, întrucât are de întors un rezultat de 4-0 înregistrat în tur în favoarea lui Maccabi Haifa. Atunci, fostul botoşănean a fost titular, dar schimbat înainte de pauză.

În trei sezoane adunate la FC Botoşani în două perioade, Hervin Ongenda a bifat 108 meciuri, având 13 goluri marcate şi 13 assist-uri.

Afla mai multe despre: liga campionilorongenda