VIDEO | Incident foarte grav la Petrolul - U Cluj: ”Puteau să piardă meciul cu 3-0”. Ce s-a întâmplat

Un incident foarte grav a avut loc în timpul partidei Petrolul - U Cluj 2-0.

Universitatea Cluj a fost susţinută la derby-ul cu Petrolul de un grup însemnat de suporteri. Au existat însă incidente în sectorul în care a stat galeria clujenilor.

În minutul 69, o torţă aruncată din zona în care stăteau suporterii lui U Cluj l-a lovit pe Constantin Budescu, în momentul în care jucătorul Petrolului se pregătea să bată un corner.

Incident grav la Petrolul - U Cluj. Mihai Stoica: ”Noroc că e Budescu băiat prea bun”

Petrolul - U Cluj, două echipe cu mulţi suporteri fanatici, a fost unul dintre derby-urile din această etapă.

Însă meciul se putea termina încă din minutul 69. În momentul în care se pregătea să execute o lovitură de colţ, Constantin Budescu a fost lovit de o torţă aruncată dinspre sectorul în care stăteau fanii lui U Cluj.

Din fericire, mijlocaşul Petrolului n-a fost rănit. Însă Mihai Stoica susţine că meciul s-ar fi putut termina foarte urât pentru U Cluj.

Managerul general al FCSB-ului subliniază fair-play-ul de care Budescu a dat dovadă, deoarece mijlocaşul în vârstă de 33 de ani a ales să continue meciul şi nu a încercat să profite de acest moment:

”Asta cu torţele este ceva aşa... De regulă, jucătorii fac mare circ la chestie din asta, se tăvălesc... puteau să piardă meciul cu 3-0 cei de la U Cluj pentru o chesti de genul ăsta. Da, puteau să piardă meciul cu 3-0.

Dacă Budescu se punea pe jos, nu continua meciul, erau şanse foarte mari ca arbitrul să oprească meciul şi să piardă cu 3-0. Poţi să-l orbeşti, este incredibil aşa ceva. Noroc că el e băiat prea bun, serios”, a spus Mihai Stoica la Orange Sport.

Afla mai multe despre: budescu