VIDEO | Lazio - AC Milan 4-0. Ciprian Tătăruşanu a fost integralist

Serie A

Echipa italiană Lazio Roma a învins marţi seara, pe teren propriu, formaţia AC Milan, scor 4-0, într-un meci din etapa a 19-a din Serie A. Românul Ciprian Tătăruşanu a fost titular în poarta milanezilor.

VIDEO | Lazio - AC Milan 4-0. Ciprian Tătăruşanu a fost integralist, iar Ştefan Radu a fost rezervă neutilizată

AC Milan îşi prelungeşte seria slabă din anul 2023, bifând al cincilea meci consecutiv fără victorie. De această dată milanezii au pierdut la scor pe Stadio Olimpico din Roma, cu Lazio.

Milinkovic-Savic a deschis scorul rapid pentru gazde, în minutul 4. La pauză, Lazio a intrat la vestiare cu un avantaj de două goluri, după ce, la un şut al lui Marusic, balonul a trecut pe sub Tătăruşanu, a lovit bara, iar Zaccagni l-a împins în plasă. Era minutul 38.

Scorul a fost majorat de Luis Alberto, din penalti, în minutul 67, şi tot Luis Alberto a oferit pasa decisivă pentru golul care a închis tabela, înscris în minutul 75 de Felipe Anderson.

Ciprian Tătăruşanu a fost integralist la AC Milan, iar Ştefan Radu a fost rezervă neutilizată la Lazio.

Lazio este pe locul 3 în Serie A, cu 37 de puncte, iar AC Milan – care taversează un moment de criză – se află pe locul secund, cu 38 de puncte. Lider în Serie A este Napoli, cu 50 de puncte.

Lazio este adversara CFR Cluj în play-off-ul Conference League, partidele urmând să aibă loc la 16 şi 23 februarie.

Afla mai multe despre: serie a-ac milan-lazio