Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi 2-2 (3-2 d.l.d). Premieră istorică! Echipa din Liga 2 a câştigat Cupa României galerie foto

Cupa României

Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi este marea finală a Cupei României din acest sezon. Partida va începe la ora 20:30, LIVE TEXT pe orangesport.ro.

Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi 2-2 (min 39 Coman, min 74 Manolache / min 26, 56 Rusevic )

Cisotti - GOOOOOOOOOOOOOOL!

PENALTY! Câştigătoarea Cupei se decide la penalty-uri.

Min 121: Final de meci. Penalty pentru cele două echipe!

Min. 111: Ocazie Corvinul. Hrezdac loveşte mingea cu capul din şase metri!

Min. 105: Pauză!

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri!

Min 90+9: Egal între cele două echipe! Meciul merge în prelungiri.

Min 74: GOOOOOOOOL Corvinul! Antonio Manolache a marcat golul egalizator de la marginea careului.

Min 68: Ocazie importantă pentru Oţelul Galaţi. Tănasă şutează pe lângă poarta apărată de Lefter.

Min 56: GOOOOOOOOOOOOOOL Oţelul Galaţi. Rusevic reuşeşte dubla din penalty!

Min 54: Penalty pentru Oţelul Galaţi. Marcel Bîrisan a acordat lovitură de la 11m după ce Bodişteanu a fost faultat.

Min 53: Dublă ocazie a echipei Oţelul Galaţi.

Min. 46 A început repriza secundă.

Min 45: Pauză!

Min 39: GOOOOOOOOL! Marius Coman a marcat golul egalizator pentru echipa lui Florin Maxim.

Min 26: GOOOOOOOOOOOL Oţelul Galaţi. Rusevic a deschis scorul din lovitură liberă.

Min. 16: Ocazie Oţelul! Bodişteanu a încercat să deschidă scorul, dar a lovit într-un adversar.

Min 1: A început partida! Se aude imnul României pe stadionul din Sibiu.

Nou-promovaţi în liga secundă la începutul sezonului, hunedorenii lui Florin Maxim au disputat două tururi eliminatorii înainte de faza grupelor Cupei României. Mai întâi au învins-o cu 4-1 pe Jiul Petroşani (Liga 3), apoi au trecut pe teren propriu cu 4-2, după ce au condus cu 3-0 la pauză, de Csikszereda.

Acum ai 50% pentru 24 luni reducere la abonamente la trecerea de pe PrePay. Oferta, la Orange

Corvinul a câştigat grupa ei şi a bifat şi prima victimă de prim eşalon, cu această ocazie. La Hunedoara, Sepsi a pierdut, scor 0-1, cu gol marcat în minutul 57 de Manolache. Câştigarea grupei a venit după un categoric 6-0 în deplasare cu Progresul Pecica (L3).

Din sferturile de finală, jucătorii lui Maxim au continuat să scrie istorie. Un 4-0 de poveste cu CFR Cluj, urmat de un 3-1 cu FC Voluntari în semifinale, iar finala a fost bifată.

De partea cealaltă, Oţelul joacă din nou ultimul act după ce în 2004 ajungea în premieră în această fază a competiţiei.

După un 3-1 de încălzire la FC Bacău din Liga 3, meci cu trei penalty-uri, dintre care două pentru oaspeţi, Oţelul lui Dorinel Munteanu s-a calificat în faza grupelor.

Un program deloc uşor, dar parcurs cu bne de nou promovata din Superligă: după 4-1 la SCM Zalău (L3), Oţelul a remizat acasă cu FCSB printr-un gol marcat în prelungiri, apoi în deplasare Dinamo, 3-3, la capătul unui meci în care a condus cu 3-1.

În sferturile de finală, reuşita lui Lameira din reprizele de prelungiri a însemnat eliminarea Universităţii Craiova chiar pe terenul ei, 0-1. Semifinalele au fost depăşite după un 2-1 cu U Cluj, acasă, autogolul lui Chipciu din prelungiri trimiţând echipa lui Dorinel Munteanu spre marea finală.

Corvinul Hunedoara - Oţelul Galaţi LIVE TEXT, astăzi, pe orangesport.ro. Finala Cupei României începe la ora 20:30

Cea mai mare performanţă a gălăţenilor în Cupa României datează de acum 20 de ani când, în sezonul 2003/2004, au ajuns în finală. Pe stadionul Cotroceni din Capitală, Oţelul pierdea, 0-2, cu Dinamo, goluri marcate după pauză de Vlad Munteanu şi Claudiu Niculescu.

Acum ai nelimitat minute şi SMS, de la 3€/lună, abonament la portare. Oferta, la Orange

Finala Cupei României de la Sibiu va fi arbitrată de o brigadă care îl va avea la centru pe Marcel Bîrsan.

Acesta îi va avea alături pe asistenţii Vladimir Urzică, aflat la ultimul său meci din carieră, şi Imre Bucsi, şi pe al patrulea oficial Florin Andrei. În camera VAR se vor afla Rareş Vidican şi Szablocs Kovacs.

Observator din partea Comisiei Centrale a Arbitrilor va fi Nicolae Grigorescu.

Afla mai multe despre: cupa romaniei