Atletico Madrid va depune o plângere la FIFA împotriva clubului FC Barcelona pentru că a negociat cu atacantul argentinian Julian Alvarez, care se află sub contract în vigoare în perioada protejată, după cum a explicat pentru EFE Miguel Angel Gil Marin, directorul executiv al clubului "rojiblanco".
"Responsabilitatea noastră este să apărăm interesele lui Atletico Madrid şi de aceea vom depune o plângere la FIFA împotriva Barcelonei pentru negocierea cu un jucător cu un contract în vigoare în perioada protejată", a spus directorul madrilen.
Atletico a reacţionat după declaraţiile făcute de Alvarez la finalul meciului Argentina-Austria (2-0) de la Cupa Mondială 2026. În ele, atacantul a subliniat: "Cred că cel mai bun lucru pentru toată lumea este un transfer. Vreau să-mi îndeplinesc visul".
Atletico şi-a exprimat în repetate rânduri intenţia de a nu-l vinde pe Julian Alvarez, cu un contract în vigoare până la 30 iunie 2030 şi o clauză de reziliere de 500 de milioane de euro.
- Aplicaţia Orange Sport este gratuită şi poate fi descărcată din Google Play şi App Store.
Clubul din Madrid a denunţat deja, pe 29 mai, într-o declaraţie pe reţelele sale de socializare, o "campanie de hărţuire şi demolare" în "ultimele luni" la adresa atacantului argentinian din partea Barcelonei.
- Vrei să vezi cele mai tari competiții sportive, oriunde ai fi? Ia-ți oferta Orange Love pentru fibră și TV.
Conform presei, Atletico Madrid a respins deja o ofertă de 150 de milioane de euro de la concitadina Real.
Afla mai multe despre: alvarez







