A spart gheaţa. Nottingham Forest, prima victorie în Premier League după 23 de ani, la capătul unui meci de infarct cu West Ham

Premier League

Nottingham Forest a obţinut prima victorie în Premier League după 23 de ani, 1-0, cu West Ham United, duminică, într-un meci din etapa a 2-a.

Golul a fost marcat de Taiwo Awoniyi în minutul 45+2. Nou-promovata a avut destulă şansă în acest meci, în care West Ham a ratat un penalty prin Declan Rice în minutul 65. Echipa antrenată de Steve Cooper a acumulat primele puncte din acest sezon. În prima etapă, ea a fost învinsă cu 2-0 în deplasare de Newcastle United.

Nottingham Forest are în palmares un titlu de campioană a Angliei (1978), dar mai ales două Cupe ale Campionilor Europeni (1979, 1980), obţinute când era antrenată de legendarul Brian Clough.

West Ham, fără niciun punct, se află pe locul 19, penultimul, având un golaveraj mai bun decât lanterna roşie Manchester United.

Rezultate:

Sâmbătă
Aston Villa - Everton 2-1
Au marcat: Ings (31), Buendia (86), respectiv Digne (87 - autogol)

Brighton - Newcastle 0-0

Wolverhampton - Fulham 0-0
Penalty ratat: Mitrovic (Fulham, 81)

Arsenal - Leicester 4-2
Au marcat: Gabriel Jesus (23, 35), Xhaka (55), Martinelli (75), respectiv Saliba (53 - autogol), Maddison (74)

Manchester City - Bournemouth 4-0
Au marcat: Gundogan (19), De Bruyne (31), Foden (37), Lerma (79 - autogol)

Southampton - Leeds United 2-2
Au marcat: Aribo (72), Walker-Peters (81), respectiv Rodrigo (46, 60)

Brentford - Manchester United 4-0
Au marcat: Dasilva (10), Jensen (18), Mee (30), Mbeumo (35)

Duminică
Nottingham Forest - West Ham United 1-0
A marcat: Awoniyi (45+2)
Penalty ratat: Rice (65)

Lider este Manchester City, cu 6 puncte (golaveraj 6-0), urmată de Arsenal, 6 puncte (golaveraj 6-2).

Afla mai multe despre: angliapremier league