”Acum 10 ani i-am cerut lui Leo Messi să facă o poză”. Fotografia cu Messi şi cu Alvarez care a făcut ravagii pe reţelele de socializare după Argentina - Croaţia

Cupa Mondială

Reprezentativa Argentinei a devenit prima finalistă a Cupei Mondiale din Qatar, după ce a învins în semifinale, marţi seară, la Lusail, selecţionata Croaţiei, scor 3-0. Argentinienii vor juca în finală cu echipa câştigătoare a meciului Franţa – Maroc.

Pe Stadionul Lusail, Argentina a deschis scorul în minutul 33, după un penalti acordat pentru contactul dintre Livakovic şi Julian Alvarez. A transformat Messi, impecabil, pentru 1-0. În minutul 38, Messi i-a pasat lui Julian Alvarez care nu a putu fi oprit în drumul spre gol de Brozovic, Sosa sau Juranovic şi a fost 2-0 la pauză. Al treilea gol al meciului a fost marcat de Julian Alvarez, în minutul 69, după ce Messi l-a ridiculizat pe Gvardiol şi a pasat direct în faţa porţii.

• S-a terminat 3-0 pentru Argentina, care se află la a şasea finală de Cupă Mondială din istorie, din care a câştigat două, în 1978 şi 1986.

Messi (35 de ani) şi Alvarez (22 de ani) au făcut show împreună şi au eliminat Croaţia. După meci a apărut o fotografie, de acum 10 ani, cu cei doi fotbalişti.

”Acum 10 ani: i-am cerut lui Leo Messi să facă o poză cu un mare fan, visând într-o zi la Cupa Mondială... În seara asta: Julián Álvarez, din Calchín marchează în semifinala Cupei Mondiale”, este mesajul postat de către celebrul jurnalist Fabrizio Romano.

Echipele care au evoluat:

• ARGENTINA: E. Martinez – Molina (Foyth 86), Romero, Otamendi, Tagliafico - De Paul (Palacios 74), E. Fernandez, Paredes (Lisandro Martinez 62), Mac Allister (Correa 86) - Messi, Julian Alvarez (Dybala 74).SELECŢIONER: Lionel Scaloni
  • CROAŢIA: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (Orsic 46) – Modric (Majer 81), Brozovic (Petkovic 50), Kovacic – Pasalic (Vlasic 46), Kramaric (Livaja 72), Perisic. SELECŢIONER: Zlatko Dalic

Afla mai multe despre: messialvarezargentina