Ajax chiar scrie istorie în acest an. Performanţa atinsă astăzi este una fantastică!

Calificată în semifinalele Uefa Champions League, gruparea din Amsterdam a atins astăzi o bornă impresionantă.

Ajax Amsterdam s-a impus în deplasare în campionatul Olandei, scor 1-0 pe terenul lui Groningen. Singurul gol al meciului a fost marcat de Klaas Jan Huntelaar în minutul 78. Şase minute mai târziu, acelaşi Huntelaar a fost eliminat de pe teren, după ce a încasat al doilea cartonaş galben în decurs de 5 minute.

Reuşita sa a fost cea cu numărul 156 pentru Ajax Amsterdam, în toate competiţiile în acest sezon. Este o cifră pe care Ajax Amsterdam nu a mai atins-o niciodată în toată istoria sa!

Doar în Eredivisie, Ajax a marcat de 107 ori în 31 de meciuri. 45 de goluri au fost marcate în deplasare în doar 16 meciuri disputate de ”lăncieri”.

Afla mai multe despre: ajax amsterdam