Alexandru Mateiu, declaraţia serii după golul fabulos din Universitatea Craiova - Vllaznia 3-0: "Nici nu ştiu să mă bucur. Am unul pe sezon" | VIDEO

Mijlocaşul Alexandru Mateiu (32 de ani) a deschis scorul pentru Universitatea Craiova cu Vllaznia, în minutul 58, şi a oferit declaraţia serii, după meci.

Alexandru Mateiu, după Universitatea Craiova - Vllaznia 3-0

Universitatea Craiova s-a calificat, joi seară, în turul trei preliminar al Conference League, trecând în turul doi de echipa albaneză Vllaznia. În meciul tur, scorul a fost 1-1. În retur, joi, la Craiova, oltenii s-au impus cu scorul de 3-0.

Mateiu a marcat superb în a doua repriză, printr-un şut de la mare distanţă şi a recunoscut că momentul l-a surprins.

"Nu aveam voie să nu ne calificăm şi în al treilea an la rând, era un dezastru, o ruşine mare. Mă bucur că am reuşit să deschid scorul să ne facem meicul mai uşor şi suntem fericiţi până la urmă.

(n.r. - despre golul marcat) M-am gândit să mi-o fac pe dreptul, să trag la poartă, numai aşa puteam să-i deblocăm, pentru că se apărau foarte bine.

Nici nu ştiu să mă bucur, pentru că dau rar gol, nu ştiu să mă bucur. Am unul pe sezon, o să dau şi în campionat", a declarat Alexandru Mateiu

În faza următoare, Universitatea Craiova va întâlni echipa ucraineană Zoria Luhansk, din Ucraina: "Nu ştiu dacă suntem favoriţi, nu mai sunt echipe slabe. Cu oricine jucăm, ne pun probleme, sunt buni şi trebuie să tratăm fiecare meci foarte serios şi trebuie să ne calificăm", a mai spus mijlocaşul.

• 12 goluri şi 11 pase decisive sunt reuşitele lui Mateiu în 252 de meciuri la Universitatea Craiova.

Afla mai multe despre: alexandru mateiuuniversitatea craiovavllaznia