Alexandru Pelici surprinde după ce U Craiova 1948 a jucat cu un om în minus: "După ce am înscris, nu mai avea rost să riscăm să înscriem"

FC U Craiova

Alexandru Pelici a oferit primele explicaţii după ce CS Mioveni a remizat cu U Craiova 1948, după ce argeşenii au condus.

Alexandru Pelici, după U Craiova 1948 - CS Mioveni, scor 1-1

U Craiova 1948 a remizat, vineri, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa CS Mioveni, într-un meci din etapa a treia a play-out-ului Ligii 1.

"La final plecăm cu un punct într-un meci în care la început, dacă ne gândeam că luăm punct sau puncte, acceptam. După ce am înscris nu mai avea rost să riscăm să înscriem şi să jucăm în alt sistem. Ne-am apărat jos când am primit gol, trebuia să ţinem mai mult de minge când am avut posesie. Trebuia să pasăm mai mult, să avem mai mult curaj, să avem contrapresing. Vom analiza, e un punct obţinut cu multă muncă. Mai sunt jocuri de jucat.

Băieţii sunt dezamăgiţi, că ne doream mult să câştigăm. Dar se întoarce, să ne aducem aminte cum am învins Dinamo. Ne rămâne să obţinem salvarea de la retrogradare. Nu există joc facil acum. Folosim clişee, dar ăsta e adevărul. Vom avea o luptă importantă cu Dinamo şi după cu Clinceniul. Sunt meciuri din care trebuie să facem puncte".

În minutul 8, centralul Istvan Kovacs l-a eliminat pe Bradley Diallo, de la gazde, după o intervenţie din postura de ultim apărător asupra lui Rusu. Cei de la CS Mioveni au executat lovitura liberă rezultată, iar mingea a ieşit în corner. În acel moment, suporterii echipei gazdă au aruncat cu obiecte în teren şi au folosit scandări cu tentă xenofobă la adresa centralului Istvan Kovacs.

Arbitrul a luat decizia de a întrerupe partida şi a discutat cu căpitanii celor două echipe. După trei minute de pauză, jocul s-a reluat.

Clasamentul play-out-ului este următorul: 1. FC Botoşani – 29 de puncte, 2. FC Rapid – 26, 3. Sepsi – 24, 4. UTA Arad – 23, 5. U Craiova 1948 – 22, 6. . CS Mioveni – 19, 7. Chindia Târgovişte – 19, 8. FC Dinamo – 10, 9. Academica Clinceni – 3, 10. Gaz Metan Mediaş – -11.

Afla mai multe despre: alexandru pelici