”Am dat dovadă de caracter!”. Ciprian Tătăruşanu prinde încredere după trei meciuri consecutive fără gol primit

AC Milan

Ciprian Tătăruşanu (37 de ani) a fost integralist, în meciul câştigat de AC Milan la Monza, cu 1-0.

Portarul român a fost pus la încercare încă din primul minut, la şutul din unghi al lui Patrick Ciurria. Din cornerul rezultat, Tătăruşanu a respins în corner, reluarea cu capul a lui Petagna, la colţul scurt. Cea mai interesantă fază a avut loc în minutul 73 al meciului, la scorul de 1-0 pentru rossoneri.

Acelaşi Patrick Ciurria a şutat în stâlpul din stânga lui Tătăruşanu, iar balonul a ieşit în corner, după ce s-a lovit din nou de bară, dar şi de spatele portarului lui Milan, care plonjase prea târziu. Unicul gol al partidei a fost marcat de Messias, în minutul 31.

Ciprian Tătăruşanu (37 de ani) a ajuns la trei meciuri consecutive fără gol primit (două în Serie A şi unul în UEFA Champions League).

Portarul român a vorbit, după meci, despre victoria echipei sale din Serie A.

“Meciul a fost mai dificil în repriza a doua, dar am dat dovadă de caracter şi am obţinut o victorie foarte importantă. Am în faţă o apărare mai compactă şi s-a văzut în ultimele meciuri”, a spus Ciprian Tătăruşanu, după victoria cu Monza.

Ce notă a primit portarul român după AC Milan - Monza

Ciprian Tătăruşanu a primit nota 6,5 din partea site-ului tuttomercatoweb.com, una dintre cele mai mari note din echipa Milanului.

“În prima repriză suferă. Apără bine şuturile trimise de Monza în primele 100 de secunde. În repriza a doua are mai mult de lucru, dar pe ansamblu se descurcă fără probleme, chiar şi cu puţin noroc la bara lui Ciurria”, a notat tuttomercatoweb.com.

Afla mai multe despre: ciprian tătăruşanuac milan