Andrei Ivan a prins tupeu după ce învins-o pe Rapid: ”Mergem la Bucureşti să batem o FCSB!”

Echipa CS Universitatea Craiova a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea bucureşteană Rapid, în etapa secundă din play-off-ul Superligii.

Andrei Ivan i-a pus gând rău lui FCSB

La Craiova, gazdele puteau deschide scorul încă din minutul 19, însă golul lui Alexandru Mitriţă a fost anulat pentru ofsaid. Cei care au marcat primii au fost oaspeţii, prin Funsho Bamgboye, în minutul 48.

După numai trei minute craiovenii au rămas în zece, după eliminarea lui Lyes Houri – al doilea cartonaş galben. Surprinzător, însă, gazdele au renăscut după eliminare.

Ştefan Baiaram a egalat în minutul 59, după o pasă a lui Alexandru Mitriţă. Apoi a venit rîndul lui Mitriţă să înscrie. Andrei Ivan a fost faultat în careu şi mijlocaşul oltenilor a transformat aducându-şi echipa în avantaj. S-a încheiat 2-1 pentru gazde, iar Craiova este pe locul secund, cu 31 de puncte, în timp ce Rapid e pe locul 4, cu 28 de puncte.

Andrei Ivan a prins tupeu după ce bătut-o pe Rapid şi şi-a propus să o învingă pe FCSB!

„A fost un meci bun, mai ales în repriza a doua. În prima nu ne-a ieşit nimic. Uşor-uşor începem să ne înţelegem între noi, dar va fi un drum foarte lung. Avem meci joi cu Oţelul şi trebuie să câştigăm. La pauză, Mister ne-a spus să jucăm fotbal. Că în prima repriză am jucat de parcă am fi uitat fotbalul.

Ne-a ieşit mult mai bine jocul în repriza a doua. Pentru noi erau importante cele 3 puncte, nu contează cum le-am luat. Am spus acum 4 săptămâni că o să revin titular şi că o să fiu acelaşi Andrei Ivan care eram înainte.

Golul o să vină, important e să câştige echipa. Am câştigat cu CFR Cluj, cu Rapid, mergem la Bucureşti să batem FCSB. Mai am de muncit mult şi apoi mă gândesc şi la EURO”, a declarat Andrei Ivan, la finalul meciului.

Echipele care au evoluat:

• UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu - Şt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpăţînă (Ndong 80) - Al. Creţu, Mateiu (Mekvabishvili 53), Houri - Baiaram, A. Ivan (Maldonado 71), Al. Mitriţă (Markovic 80). ANTRENOR: Ivaylo Petev
  • RAPID: Aioani – Braun (Onea 68), I. Cristea, P. Iacob, Borza – Djokovic (Emmers 75), Hasani (Burmaz 68), Hromada(Al. Albu 75) – Funsho Bamgboye, A. Rrahmani, Papeau (Petrila 57). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Afla mai multe despre: andrei ivanrapidfcsb