Anglia şi Scoţia, debut cu dreptul în Turneul celor Şase Naţiuni. Ambele au avut de tras serios pentru victorii | VIDEO

Rugby

Anglia şi Scoţia au debutat cu dreptul în Turneul celor Şase Naţiuni. Scoţienii au reuşit o victorie la limită cu Ţara Galilor.

Italia - Anglia 24-27

Anglia a avut serios de tras în meciul de pe terenul Italiei, din Turneul celor Şase Naţiuni. Squadra Azzura a început mai bine partida. A marcat două eseuri în prima repriză şi a condus la pauză cu 17-14.

Nu a fost însă de ajuns. Britanicii au întors scorul în actul secund şi a câştigat la limită, cu 27 la 24. A fost cea mai mică diferenţă de scor cu care Anglia a învins Italia, echipă în faţă căreia deţine un record de 31 de victorii în tot atâtea meciuri.

Squadra Azzura rămâne cu un succes în 43 de partide în Turneul celor şase Naţiuni.

Ţara Galilor - Scoţia 26-27

Scoţia a debutat cu o victorie la Turneul celor Şase Naţiuni după un meci de infarct împotriva Ţării Galilor.

Scoţia a început perfect meciul. A avut un avans de 27 de puncte, după trei eseuri marcate şi două lovituri de pedeapsă transformate de Russell.

Cu spatele la zid, galezii şi-au revenit brusc. Au marcat patru eseuri în 21 de minute şi au venit la un singur punct diferenţă.

Ţara Galilor a avut 12 minute la dispoziţie să realizeze cea mai mare întoarcere de scor din istoria Turneului celor Şase Naţiuni, dar oaspeţii au rezistat eroic, şi au câştigat după 22 de ani la Cardiff.

Ţara Galilor a obţinut două puncte la finalul meciului. A luat punctul bonus defensiv, pentru că nu a pierdut la mai mult de şapte puncte, şi punctul bonus ofensiv, pentru cel puţin patru eseuri înscrise.