Argentina şi Columbia s-au calificat în semifnalele Copei America. Messi, un gol şi două pase de gol în meciul cu Ecuador, scor 3-0

Argentina a învins, sâmbătă, la Goiania, cu scorul de 3-0 (1-0), reprezentativa Ecuadorului, calificându-se în semifinalele Copei America.

Au marcat: Rodrigo De Paul '40, Lautaro Martinez '84 şi Mesi '90+3. În afara golului marcat, dintr-o lovitură liberă de la 16 metri, Mesi a oferit pasele decisive la celelalte două reuşite ale argentinienilor. În minutul 90+2, fundaşul Piero Hincapie a fost eliminat.

Într-un alt meci, disputat la Brasilia, Columbia a învins Uruguay, după executarea loviturilor de departajare, scor 4-2. După 120 de minute, scorul a fost 0-0.

Programul semifinalelor este următorul:

• 5 iulie, Rio de Janeiro, Brazilia - Peru;
  • 6 iulie, Brasilia, Argentina - Columbia.

Brazilia şi Peru s-au întâlnit şi în faza grupelor, când gazda competiţiei s-a impus cu 4-0.

Afla mai multe despre: argentinacolumbiacopa america