Argentina, spectacol cu Messi şi Di Maria în formă de zile mari. Ce au făcut ”Pumele” înainte de debutul la Mondial

Argentina s-a impus categoric, scor 5-0, împotriva Emiratelor Arabe Unite, într-un meci amical disputat la Abu Dhabi.

”La Albiceleste” a deschis scorul în minutul 17, după ce Messi i-a pasat decisiv lui Julian Alvarez. Di Maria a dublat avantajul echipei sale, în minutul 25, cu un voleu de zile mari.

Acelaşi Di Maria a realizat dubla 11 minute mai târziu, după o acţiune individuală de toată frumuseţea, în care a drbilat şi portarul. Messi şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor, cu un minut înainte de pauză, când a plasat perfect un şut cu piciorul drept, din interiorul careului.

A fost golul cu numărul 90 pentru Messi, în tricoul Argentinei.

În minutul 60, Joaquin Correa a închis scorul la 5-0, după ce l-a învins din careu, pe portarul gazdelor, Khalid Elisa.

Meciul de debut al Argentinei, la Campionatul Mondial, va avea loc pe 22 noiembrie, împotriva Arabiei Saudite.

Din grupă mai fac parte Mexic şi Polonia.

Lotul Argentinei pentru Cupa Mondială

• Portari: Emiliano Martinez (Aston Villa), Geronimo Rulli (Villarreal), Franco Armani (River Plate)
  • Fundaşi: Nahuel Molina (Atletico Madrid0, Gonzalo Montiel (Sevilla), Cristian Romero (Tottenham), German Pezzella (Real Betis), Nicolas Otamendi (Benfica), Lisandro Martinez (Manchester United), Marcos Acuna (Sevilla), Nicolas Tagliafico (Lyon), Juan Foyth (Villarreal)
  • Mijlocaşi: Rodrigo De Paul (Atletico Madrid), Leandro Paredes (Juventus), Alexis Mac Allister (Brighton), Guido Rodriguez (Real Betis), Alejandro ”Papu” Gomez (Sevilla), Enzo Fernandez (Benfica), Exequiel Palacios (Bayer Leverkusen)
  • Atacanţi: Angel Di Maria (Juventus), Lautaro Martinez (Inter), Julian Alvarez (Manchester City), Nicolas Gonzalez (Fiorentina), Joaquin Correa (Inter), Paulo Dyala (AS Roma), Lionel Messi (PSG)

Scrisă de: Teodor Răducanu.

Afla mai multe despre: argentinamessidi maria