Arsenal, debut cu dreptul în noul sezon din Premier League. ”Tunarii”, pe urmele primului titlu după generaţia ”The Invincibles” | VIDEO

Arsenal

Arsenal a debutat cu dreptul în noul sezon din Premier League. La fel ca Manchester City, şi ”tunarii” au câştigat în etapa inaugurală a campionatului englez.

Arsenal Londra a învins-o, pe teren propriu, pe Nottingham Forest, scor 2-1, într-un meci din prima etapă a Premier League.

Arsenal a dominat prima repriză a meciului de pe Emirates, atunci când a şi înscris de două ori.

Eddie Nketiah a deschis scorul în minutul 26, din pasa lui Martinelli, iar Bukayo Saka a făcut 2-0 în minutul 32.

”Tunarii” au pus presiune în continuare, dar nu au mai reuşit să îşi mărească avantajul de pe tabelă.

Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 82, la golul lui Taiwo Awoniyi, şi au devenit mai periculoşi pe finalul de meci.

Gazdele au ştiut însă cum să-şi păstreze avantajul de un gol şi Arsenal câştigă primul meci disputat în noul sezon din Premier League, scor 2-1.

Tot o victorie a reuşit şi campioana Manchester City, în prima etapă din Premier League, 3-0 în deplasarea de pe terenul nou-promovatei Burnley,

Astfel, Arsenal, care a învins-o pe City şi în Supercupa Angliei, speră să dea lovitura în acest sezon şi să triumfe în Premier League, la 20 de ani de la magica stagiune reuşită de ”generaţia The Invincibles”, condusă magistral de Arsene Wenger.

Afla mai multe despre: arsenalpremier leaguethe invincibles