"Aş fi schimbat toată echipa la pauză". Concluziile dure trase de Hagi după o nouă umilinţă a Farului

Farul Constanța

Farul a pierdut şi meciul cu FCSB, scor 0-4, şi a ajuns la şapte goluri primite pe propriul teren în ultimele două partide disputate, după ce, etapa trecută, constănţenii au fost învinşi, scor 0-3, tot la Ovidiu şi de Universitatea Craiova.

"Sunt două meciuri acasă care ne-au arătat o realitate dură, mai avem mult de muncit până să ajungem o echipă puternică. Din păcate, e foarte mult să iei şapte goluri pe propriul teren, dar asta e realitate. Trebuie să o privim aşa cum este.

Dintr-o apărare sigură am ajuns să luăm atât de multe goluri. Analizăm, tragem linie şi tragem concluzii cât mai repede. Nu vreau să discut acum tactic, e clar că trebuie să nu mai spunem nimic, mergem acasă şi ne gândim ce soluţii trebuie să luăm. Am luat şapte goluri şi n-am marcat niciun gol.

E umilitor pentru toată lumea. Vă duc în vestiar şi vedeţi acest lucru. Dar acum trebuie să ridicăm capul, nu trebuie să stăm cu capul plecat. Fotbalul are două faze, trebuie să facem ambele faze foarte bine. Asta e realitatea şi vom vedea când vom ajunge la soluţii.

Nu e de ajuns să spunem că atât putem. Noi am arătat că ştim fotbal, am arătat că putem mai mult, dar asta e, mergem mai departe. Trebuia să-mi schimb toată echipa înainte de pauză.

Nu poţi să joci doar cu gândul la atac, iar în apărare să laşi adversarul aşa... Fundaşii nu trebuie să uite de munca pe care o au de făcut, nu vreau să comentez mai multe acum, cert e că e dureros să luăm şapte goluri pe propriul teren. Trebuie să găsim cauza şi să găsim soluţii pentru a deveni mai buni" , a declarat Gheorghe Hagi.

Farul - FCSB 0-4

FCSB a învins-o, luni, în deplasare, cu scorul de 4-0, pe Farul Constanţa, în ultimul meci al etapei a 6-a din play-off-ul Ligii I. FCSB s-a apropiat la 2 puncte de liderul CFR Cluj, după un meci în care Florin Tănase a marcat de trei ori.

Golurile au fost marcate de Tănase '24, '40 (penalty), '64 şi Olaru '34.

• Farul: Aioani - Dussaut (Boboc '42), Larie (Ciobanu '46), Mladen, De Nooijer - Radaslavescu (Purece '68), Artean, Grameni - G. Iancu (Omoh '68), Moldoveanu (Sali '72), Pitu. Antrenor: Gheorghe Hagi
  • FCSB: Târnovanu - Ov. Popescu, I. Cristea, Miron, Radunovic - Olaru (Perianu '84), Şut, Fl. Tănase (Stoica '75) - Cordea (Oaidă '46), Fl. Coman (Edjouma '75), Oct. Popescu (Musi '75). Antrenor: Anton Petrea

Clasamentul play-off-ului este următorul: 1. CFR Cluj – 48 de puncte, 2. FCSB – 46, 3. Universitatea Craiova – 42, 4. FC Voluntari – 30, 5. Farul Constanţa – 28, 6. FC Argeş – 27.