Atletism | Alessia Pop, nou record naţional U20 la 10.000 metri marş, la CM de juniori

Alte sporturi

Atleta Alessia Pop a stabilit, vineri, un nou record naţional în proba de 10.000 metri marş, la Campionatul Mondial under 20, la care s-a clasat pe locul 4.

”La numai 17 ani, cu toate că este doar cadetă, Alessia Cristina Pop (legitimată la CS Giroc Ghişoda/LPS Banatul Timişoara, antrenori Oana şi Sorin Staicu) a fost a patra la capătul unei curse dramatice de 10.000 m marş, din cadrul Campionatelor Mondiale rezervate juniorilor I”, a transmis FR Atletism.

Sportiva tricoloră a încheiat cursa cu timpul de 44:54.32 minute, ceea ce reprezintă un nou record naţional la categoria under 20, potrivit FRA.

Pe podiumul probei CM under 20 au urcat, în ordine, Zhuoma Baima (43:26.60, China), Meling Chen (44:30.67, China) şi A. Aarti (44:39.39, India).

Campionatul Mondial rezervat categoriei under 20 se va încheia sâmbătă.

Afla mai multe despre: atletismalessia poprecord nationalaatletism u20