Atletism: Pentru prima dată în acest sezon, Duplantis nu a reuşit să treacă de şase metri la Zurich

Atletism

Pentru prima dată de la începutul sezonului (cu excepţia calificărilor), "regele" suedez al săriturii cu prăjina, Armand Duplantis, nu a reuşit să treacă de bariera simbolică a celor şase metri, oprindu-se la 5,82 m, joi, la reuniunea Diamond League de la Zurich, relatează AFP.

La 11 zile după ce şi-a doborât al zecelea record mondial la această disciplină, ajuns la 6,26 m, Mondo a trecut de 5,82 m la prima încercare, înainte de a eşua de două ori la 6,02 m şi de a întrerupe competiţia la începutul serii, marcată de ploaie şi vânt.

Suedezul în vârstă de 24 de ani, care a câştigat titlul olimpic la Paris, a avut o vară excepţională, încât este doar prima dată în acest sezon când nu reuşeşte să treacă de şase metri, excluzând concursurile de calificare în campionate.

Duplantis s-a aliniat la start joi, după ce miercuri seară a câştigat o cursă de 100 m în faţa specialistului norvegian pe 400 m garduri Karsten Warholm, o provocare pe care cei doi prieteni şi-au propus-o anul trecut. Duplantis a câştigat duelul în 10 sec 37.

Afla mai multe despre: atletismduplantis