"Au fost trei ani de când nu am jucat pe iarbă". Prima reacţie a Simonei Halep înainte de Wimbledon

Simona Halep

Simona Halep a declarat, luni, că se bucură că a câştigat primul meci pe iarbă după trei ani şi speră să obţină cât mai multe victorii înainte de Wimbledon.

"Mă bucur că am reuşit să câştig. Au fost trei ani de când nu am jucat pe iarbă. Mi-am dorit să joc cât mai multe meciuri înainte de Wimbledon. Sper să mă susţină lumea chiar dacă în meciul viitor joc cu britanica Harriet Dart", a spus Halep la finalul meciului.

Simona Halep, locul 20 WTA şi favorită 2, a învins-o pe sportiva ucraineană Lesia Tsurenko, numărul 116 WTA, scor 6-1, 6-4, şi s-a calificat în turul doi al turneului de categorie WTA 250 de la Birmingham.

Simona Halep a început cu break primul set şi apoi a continuat în acelaşi mod, adjudecându-l cu 6-1, după 31 de minute.

În setul 2, Halep a fost condusă cu 3-1, dar a reuşit să revină şi să se impună cu 6-4, după 48 de minute. Tsurenko a primit îngrijiri medicale la vestiare, la scorul de 3-3.

În turul doi, Halep va evolua contra britanicei Harriet Dart, locul 100 mondial.

Cele două s-au mai întâlnit o dată. în 2020, la Australian Open, când s-a impus sportiva română.

Afla mai multe despre: simona halep