Au prins curaj: ”Să nu mai spună lumea la TV că Iaşiul nu are ce căuta în Liga 1”

Poli Iași

Sepsi Sfântu Gheorghe a remizat, vineri seară, pe teren propriu, scor 3-3, cu echipa Poli Iaşi, într-un meci din etapa a XXII-a a Ligii I, în care adversarii au egalat la ultima fază a jocului.

Poli Iaşi a deschis scorul prin Vega, în minutul 2. Pentru Sepsi au înscris apoi L. Fulop ’17 (penalti), Safranko ’19 şi Golofca ’42.  În minutul 77, a marcat şi Calcan, pentru oaspeţi, iar scorul final a fost stabilit de Gaitan, în minutul 90+4.

Unul dintre antrenorii secunzi de la Poli Iaşi, Mugurel Cornăţeanu s-a declarat fericit la finalul jocului de rezultat, dar şi de atitudinea arătată de formaţia moldavă: ”Per ansamblu, foarte mulţumit, să revii de la 3-1 şi să arăţi atitudine, dorinţă de a te bate până la ultima fază, asta înseamnă caracter. Noi trebuie să adunăm punct cu punct, cu trei puncte, dar trebuie să legăm şi noi meciuri fără înfrângere, pentru că moralul jucătorilor va creşte de la joc la joc. Sunt foarte mulţumit de atitudinea lor, spiritul de echipă pe care l-au arătat, ca lumea să nu mai spună la televizor că Iaşi nu are ce căuta la Liga I”

Cornăţeanu va rămâne probabil în staff-ul condus de Andrei Cristea. În vârstă de 48 de ani, el este antrenor cu licenţa UEFA PRO. Ca jucător, a evoluat la echipe din Dobrogea, precum Farul, Callatis Mangalia, Portul Constanţa. Apoi, după ce şi-a trecut în CV meciuri in tricoul echipelor belgiene Lokeren şi Beveren, a câştigat un titlu de campion cu Steaua Bucureşti în anul 1998. A mai evoluat, spre finalul carierei, şi la Laminorul Roman. După 2005 a antrenat la cluburile Farul Constanţa, FC Viitorul, FC Botoşani, Dinamo, Concordia Chiajna şi Petrolul Ploieşti.

Afla mai multe despre: mugurel cornăţeanu