Aur la Jocurile Olimpice de la Paris. Remco Evenepoel a devenit campion la contratimp, la ciclism

Jocurile olimpice

Belgianul Remco Evenepoel (24 de ani) a câştigat medalia de aur la contratimp, la ciclism, la Jocurile Olimpice de la Paris.

A cucerit medalia de aur la Olimpiada de la Paris. Prestaţie superbă

Belgianul Remco Evenepoel a devenit campion olimpic la contratimp individual, sâmbătă, pe podul Alexandre III din Paris.

El s-a impus pe ploaie în faţa italianului Filippo Ganna şi a unui alt belgian, Wout Van Aert, relatează AFP.

Evenepoel, care este deja campion mondial în en-titre la contratimp, i-a succedat slovenului Primoz Roglic, absent în acest an.

Celebrul cotidian francez L’Equipe a întocmit un Top 10 al celor mai buni sportivi din lume în 2022, “campionii campionilor lumii”. Această listă a fost alcătuită în urma voturilor jurnaliştilor din grupul L’Equipe.

Remco Evenepoel a ocupat locul patru (252 de puncte). Pe prima poziţie se află argentinianul Lionel Messi (808 puncte). El este urmat pe podium de Kylian Mbappe (381) şi Rafael Nadal (285).

Înotătorul român David Popovici, în vârstă de 19 ani, a prins şi el topul făcut de cotidianul francez. Marele fenomen al nataţiei româneşti a ocupat locul zece, cu 98 de puncte.

Afla mai multe despre: jocurile olimpiceremco evenepoelciclism