Barcelona, OUT! Eintracht a produs surpriza în Spania. PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a pierdut şi în retur. Sferturile de finală din Europa League / Conference League

UEFA Europa League

Joi seara, va avea loc returul sferturilor de finală din Europa League şi Conference League, iar partidele vor putea fi urmărite în format live text, pe orangesport.ro.

• Leipzig s-a calificat, joi, în semifinalele Ligii Europa, trecând în sferturi de echipa Atalanta, la care este legitimat Valentin Mihăilă, doar rezervă. În tur, scorul a fost 1-1. În meciul retur, joi seară, Leipzig s-a impus în deplasare cu scorul de 2-0.
  • Barcelona a pierdut acasă, scor 3-2, de Eintracht Frankfurt, şi ratează calificarea în semifinalele Europa League, după 1-1 în turul din Germania. La scor de neprezentare a pierdut Lyon, care, după 1-1 în tur, a rămas acasă în detrimentul lui West Ham. Rangers s-a calificat după prelungiri.
  • Leicester City s-a calificat, joi, în semifinalele Conference League, trecând în sferturi de echipa PSV Eindhoven. În tur, scorul a fost 0-0. În retur, Leicester s-a impus în deplasare cu scorul de 2-1, revenind de la 0-1.
  • AS Roma a reuşit să spele ruşinea din turul cu Bodo/Glimt, când a pierdut cu 2-1, şi s-a impus cu 4-0 la returul care i-a asigurat semifinala de Conference League. PAOK, cu Răzvan Lucescu şi Mitriţă, a pierdut şi returul cu Marseille, scor 1-0, şi calificarea în semifinalele competiţiei. După 3-3 în Olanda, Feyenoord a învins în Cehia cu 3-1, în meciul cu Slavia Praga.

Europa League

Atalanta - Leipzig 0-2 (Nkunku 19, 87) (1-1 în tur)

Primul meci al zilei din sferturile Europa League se va juca de la 19:45, iar Atalanta va da piept cu cei de la Leipzig. În tur, rezultatul a fost 1-1, iar calificarea se joacă în continuare.

Echipele de start

• Atalanta: Musso - De Roon, Demiral, Palomino - Hateboer, Koopmeiners, Freuler, Zappacosta - Malinovsky, Bogda - Zapata
  • *Valentin Mihăilă e rezervă
  • RB Leipzig: Gulacsi - Simakan, Orban, Gvardiol - Henrichs, Kampl, Laimer, Angelino - Olmo - Silva, Nkunku

Min 87. GOOOOOL Leipzig! Nkunku face dubla de la 11 metri!

Min. 19 Gol Leipzig după un contraatac. Laimer pasează în mijlocul careului, de unde Nkunku înscrie.

Barcelona - Frankfurt 2-3 (Busquets 90+1, Depay 90+10 / Kostic 4, 67, Borre 36) (1-1 în tur)

Barcelona a ajuns în Europa League, după ce nu a putut trece mai departe în Champions League din grupe. Chiar dacă antrenorul Xavi a declarat că echipa lui nu are experienţă în această competiţie, Barca rămâne una dintre favorite la câştigarea competiţiei. În tur, rezultatul a fost 1-1.

Echipele de start:

Barcelona: Ter Stegen - Mingueza, Garcia, Araujo, Alba - Gavi, Busquets, Pedri - O. Dembele, Aubamayeng, F. Torres

Frankfurt: Trapp - Toure, Hinteregger, NDicka - Knauff, Jakic, Rode, Kostic - Lindstrom, Kamada - Borre

Min. 90+10 GOOOL Barcelona! Depay înscrie din penalty, dar e prea târziu pentru catalani.

Min. 90+1 GOOOL Barcelona! Busquets marchează, după ce i-a fost anulat un gol.

Min. 67 GOOOOL Frankfurt! Acelaşi Kostic marchează, cu un şut imbatabil la colţul lung.

Min 36. GOOOOOL Frankfurt! Borre şutează năprasnic din afara careului, iar mingea se duce direct în vinclu!

Min 4. GOOOOOL Frankfurt! Kostic marchează de la 11 metri!

Lyon - West Ham 0-3 ( Dawson 38, Rice 44, Bowen 48) (1-1 în tur)

Lyon - West Ham este unul dintre meciurile puternice ale serii. În faza trecută a competiţiei, West Ham a trecut spectaculos de Sevilla şi s-a calificat mai departe. În tur, rezultatul a fost 1-1, iar calificarea se joacă în continuare.

Lyon: Pollersbeck - Gusto, Denayer, Lukeba, Emerson - Ndombele, Mendes - Faivre, Aouar, Toki Ekambi - M. Dembele

West Ham: Areola - Coufal, Dawson, Diop, Johnson - Soucek, Rice, Fornals - Bowen, Antonio, Lanzini

Min. 48 GOOOL West Ham! Bowen duce scorul la 3-0.

Min 44. GOOOOOL West Ham! Rice a dublat avantajul englezilor!

Min 38. GOOOOL West Ham! Dawson a deschis scorul!

Rangers - Braga 3-1 (Tavernier 2, 44, Roofe 101 / Carmo 83) (0-1 în tur)

Rangers are probleme de lot şi nu se poate baza pe Ianis Hagi, care va rata şi începutul sezonului viitor, şi nici pe unul dintre principalii marcatori ai echipei, Morelos. În tur, Braga s-a impus cu 1-0.

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Bassey, Barisic - Jack, Lundstram - Aribo, Ramsey, Kent - Roofe

Braga: Matheus - Fabiano, Oliveira, Tormena, Carmo - A. Horta, Castro, Al Musrati - Ruiz, C. Horta, Gomes

Min. 101 GOOOL Rangers! Roofe marchează.

Min. 83 GOOOL Braga! Carmo egalează la general.

Min 44. GOOOOL Rangers! Tavernier a marcat de la 11 metri!

Min 2. Tavernier a deschis scorul!

Conference League

PSV - Leicester 1-2 (Maddison 77, Pereira 82) // (Zahavi 27) (0-0 în tur)

PSV - Leicester este primul meci care deschide seara din Conference League. Echipa din Premier League este una dintre favoritele competiţiei. Totuşi, în tur rezultatul a fost 0-0, iar calificarea încă se joacă.

• PSV: Mvogo - M. Junior, teze, Ramalho, Max - Sangare, Gotze, Gutierrez - Gakpo, Zahavi, Veerman
  • Leicester: Schmeichel - Pereira, Fofana, Evans, Castagne - Maddison, Tielemans, Hall - Albrighton, Iheanacho, Barnes

Min 82. GOOOOOOL Leicester! Portugezul pereira a marcat!

Min 77. GOOOOOOL Leicester! Maddison egalează pe tabelă!

Min. 27 Gol PSV! Zahavi deschide scorul.

AS Roma - Bodo/Glimt 4-0 (Abraham 5, Zaniolo 23, 29, 50) (1-2 în tur)

Bodo/Glimt a devenit coşmarul echipei pe care o antrenează Jose Morinho. Din cele 3 meciuri directe dintre cele două echipe, Roma nu a reuşit să se impună niciodată. În două partide, italienii au fost înfrânţi, iar o partidă s-a terminat la egalitate. În tur, Bodo/Glimt s-a impus cu 2-1.

AS Roma: Patricio - Mancini, Smalling, Ibanze - Karsdorp, Cristante, Mkhitarayan, Pellegrini, Zalewski - Zaniolo - Abraham

Bodo Glimt: Khaikin - Sampsted, Moe, Hoibraten, Wembangomo - Vetlesen, Hagen, Saltnes - Koomson, Espejord, Solbakken

Min. 50 GOOL AS Roma! Zaniolo reuşeşte tripla.

Min 29. GOOOOOOOL Roma! Zaniolo a făcut dubla!

Min 23. GOOOOOL Roma! Zaniolo marchează din pasa lui Lorenzo Pellegrini!

Min 5. Goooool Roma! Tammy Abraham a deschis scorul!

PAOK - Marseille 0-1 (Payet 34) (1-2 în tur)

Echipa lui Răzvan Lucescu a prins un adversar dificil în faza sferturilor de finală din Conference League, dar încă are şanse la calificare. În tur, francezii s-au impus cu 2-1.

PAOK: Paschalakis - Lyratzis, Ingason, Crespo, Vieirinha, Kurtic, Douglas, El Kaddouri, Biseswar, A. Zivkovic, Akpom

Marseille: Mandana - Saliba, Caleta-Car, Luan Peres, Lirola, Rongier, Guendouzi, Gueye, Harit, Payet, Bakambu

Min 34. GOOOOL Marseille! Payet a deschis scorul!

Slavia Praga - Feyenoord 1-3 (Traore 14, Desser 2, 59, Sinisterra 78) (3-3 în tur)

Fosta echipa a lui Stanciu îşi joacă în continuare şansele la calificare. În tur, Slavia a remizat în deplasare, scor 3-3.

Slavia Praga: Mandous - Bah, Ousou, Kacharaba, Dorley - Traore, Talovyerov - Schranz, Lingr, Olayinka - Sor

Feyenoord: Marciano - Geertruida, Trauner, Senesi, Malacia - Toomstra, Aursnes, Kokcu - Nelson, Dessers, Sinisterra

Min. 78 GOOOL Feyenord! Sinisterra înscrie şi îngroapă şansele de calificare ale cehilor.

Min. 59 GOOOL Feyenoord! Dessers îşi aduce echipa în avantaj.

Min 14. GOOOOOL Slavia Praga! Ibrahim Traore a egalat!