Basarab Panduru nu a înţeles schimbările ”Regelui”: ”A riscat mult când i-a scos pe cei trei la pauză”. Primele concluzii după FCSB - Farul | EXCLUSIV

Farul Constanța

Echipa FCSB a învins luni seara, pe teren propriu, formaţia Farul Constanţa, scor 2-1, în ultimul meci al etapei a patra din play-off-ul Superligii. Bucureştenii s-au apropiat la două puncte de constănţeni.

Într-un meci disputat pe ploaie, dar cu ritm şi cu multe faze de poartă, FCSB a deschis scorul dintr-un penalti dictat de Istvan Kovacs după un fault în careu al lui Kiki asupra lui Octavian Popescu. A transformat Andrea Compagno în minutul 34.

Oaspeţii au redus din diferenţă în minutul 51, prin nou intratul Enes Sali, care a profitat de un balon deviat la un şut al lui Mazilu şi a înscris.

Pentru prima dată în acest play-off, FCSB nu a efectuat nici măcar o schimbare la pauză. A făcut-o, în schimb, Farul.

Hagi i-a înlocuit pe Grameni, Nedelcu şi Louis Munteanu cu Casap, Tudor Băluţă şi Enes Sali. Basarab Panduru nu a înţeles schimbările pe care le-a făcut Gică Hagi.

”Nu ştiu dacă s-a grăbit sau nu. Rişti foarte mult, la un moment dat Popescu nu mai poate, Alibec la fel. Când adversarul e deja mai bun ca tine şi tu rişti sa joci în inferioritate...

Poate că Nedelcu trebuia schimbat, că avea şi galben, dar Munteanu şi Grameni, ca să intre Sali şi Casap parcă pare că este puţin cam devreme şi hai să vedem echipa din ultimele 30 de minute.

Bineînţeles că ştie Hagi mai bine ca noi, dar Popescu face toată banda stânga, la un moment dat era singur, poate că era mai indicat Kiki în partea stânga, Popescu în partea dreapta”, a declarat Panduru la Orange Sport.

Cu această victorie, FCSB este pe locul 3, cu 37 de puncte, iar Farul rămâne pe primul loc în clasament, cu 39 de puncte.

Echipele care au evoluat:

FCSB: Târnovanu – Sorescu (Pantea 88), Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Ad. Şut, Edjouma (Ov. Popescu 67) - Oct. Popescu (Cordea 66), Compagno (Omrani 67), Fl. Coman (Miculescu 81). ANTRENOR: Elias Charalambous

FARUL: Aioani - Kiki, K. Boli (M. Popescu 52), Larie, Borza (Marins 58) - Artean, Nedelcu (Băluţă 46), Grameni (Casap 46) - Alibec, L. Munteanu (Sali 46), Mazilu. ANTRENOR: Gheorghe Hagi

Afla mai multe despre: hagifarul