Baschet masculin | România, calificată în sferturi cu patru victorii în grupa D a CE under 20, Divizia B

Baschet

Naţionala de baschet masculin tineret a României a încheiat, miercuri, meciurile din grupa D cu a patra victorie, la CE găzduit de Piteşti, Divizia B. Partidele din sferturi vor avea loc vineri.

România a dispus de Bulgaria, scor 91-81 (43-49), iar principalii marcatori tricolori au fost Bădălău 23 puncte, Oinaru 12, Şomăcescu 9.

În meciurile anterioare, rezultatele au fost: 73-70 cu Estonia, 86-76 cu Georgia, 81-44 cu Albania. În consecinţă, România s-a calificat în sferturile de finală de pe locul I al grupei D, cu 8 puncte.

În sferturi s-au calificat primele două clasate din fiecare din cele patru grupe, iar partidele se vor juca vineri, după o zi de pauză. Urmează semifinalele, meciurile de clasament final 5-8 şi finalele pentru medalii de duminică.

Finalistele au asigurată calificarea în Divizia A valorică.

Afla mai multe despre: baschetromâniagrupa d