Benfica - Inter 0-2. Prestaţie neaşteptat de slabă a lusitanilor. Elevii lui Simone Inzaghi, cu un pas în semifinale

Inter Milano a învins-o pe Benfica Lisabona, scor 2-0 (0-0), în deplasare, marţi, în manşa tur a sferturilor de finală din Liga Campionilor.

VIDEO | Benfica - Inter 0-2 (Barella 51, Lukaku 82 pen.)

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 90+4: Ocazie mare, Benfica! Ramos scapă singur cu Onana, dar nu reuşeşte să-l învingă cu un şut la colţul lung.

Min. 85: Ocazie Benfica! Grimaldo încearcă un şut din drop, însă mingea trece pe lângă poarta lui Onana.

Min. 82: GOOOOLLL Inter, 0-2! Lukaku înscrie de la punctul cu var.

Min. 81: Penalty, Inter! Joao Mario comite un henţ în careu, depistat cu tehnologia VAR.

Min. 78: Tot Inter e in ofensivă. Vlachodimos îl blochează în două rânduri pe Dumfries, aflat într-o postură favorabilă de a marca.

Min. 74: Încă o şansă pentru Inter! Barella şutează de la distanţă, dar mingea trece puţin pe lângă poartă.

Min. 66: Ocazie, Inter! Vlachodimos îl blochează pe Mkhitaryan într-o situaţie dificilă.

Min. 56: Şansă mare pentru Benfica! Mai mulţi jucători ai potughezilor au trecut pe lângă gol. Milanezii s-au aruncat la disperare şi au reuşit să alunge pericolul.

Min. 51: GOOOLLL Inter! Barella reia cu capul o centrare perfectă a lui Bastoni, la colţul lung, fără şanse pentru Vlachodimos.

Min. 46: A început repriza secundă!

Min. 45+1 Pauză!

Min. 42 Inter are încă o ocazie, înainte de pauză.

Min. 30 Benfica a cerut penalty, dar jocul a continuat.

Min. 25 Inter, ocazie uriaşă! Acerbi a tras puternic puţin peste poartă, de la 30 de metri de poarta lui Benfica.

Min. 19 Joao Mario iese la rampă în meciul din această seară.

Min. 15 Rafa trage puternic din interiorul careului, iar Onana respinge în faţă mingea trimisă.

Min. 1 A început turul din Portugalia.

• Echipele de start:
  • Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Antonio Silva, Morato, Grimaldo - Chiquinho, Florentino - Joao Mario, Rafa Silva, Aursnes - Ramos; Antrenor: Roger Schmidt
  • Inter: Onana - Darmian, Acerbi, Bastoni - Dumfries, Barella, Brozovic, Mkhitarian, Dimarco - Martinez, Dzeko; Antrenor: Simone Inzaghi

Benfica Lisabona şi Internazionale Milano se duelează pentru un loc în careul de aşi al Champions League. Prima manşă are loc în Portugalia, iar returul va avea loc peste o săptămână, în Italia.

Ambele combatante au avut un traseu complicat până în faza sferturilor de finală.

De o parte, Benfica a reuşit să câştige o grupă din care au mai făcut parte PSG, Juventus şi Maccabi Haifa.

Au făcut-o într-o manieră dramatică, deoarece au depăşit-o pe PSG datorită unui uşor avantaj în ceea ce priveşte fair-play-ului, lusitanii încasând mai puţine cartonaşe galbene decât echipa franceză.

Această departajare aproape unică în istoria competiţiei a avut loc după ce şi Benfica, şi PSG au încheiat grupa H cu acelaşi număr de puncte (14), acelaşi golaveraj (16-7), iar ambele meciuri directe s-au încheiat la egalitate (1-1).

Ajunsă în primăvara europeană, Benfica a trecut în optimi de Club Brugge, fără mari emoţii, cu 7-1 la general.

Adversara din sferturi este Inter, care, de asemenea, a avut un traseu complicat şi, la fel, a început tot din faza grupelor.

Într-o grupă cu Bayern Munchen, Barcelona şi Viktora Plzen, italienii au încheiat pe poziţia a doua, sub bavarezi, dar înaintea catalanilor.

Parcursul ulterior a însemnat o calificare de nuanţe dramatice în sferturi, obţinută în faţa altor portughezi, Porto, care au avut trei ocazii uriaşe, la retur, după minutul 90.

Rămâne de văzut dacă Benfica poate rupe blestemul lui Bela Guttman, antrenorul maghiar care, nemulţumit că nu i s-a prelungit contractul, cu salariu mărit, după ce a cucerit de două ori Cupa Campionilor Europeni (1961, 1962), sau Inter va ieşi din criza fără precedent din Serie A şi va continua cu Simone Inzaghi pe bancă.

Afla mai multe despre: benfica interchampions league