Bianca Andreescu, eliminată în optimile de finală ale Madrid Open

Tenis

Bianca Andreescu, locul 111 WTA, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 7-5, 6-1, de americanca Jessica Pagula, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 12, în optimile de finală ale Madrid Open.

Meciul a fost întrerupt, la scorul de 7-5, 3-1, din cauza ploii. Pe arena Arantxa Sanchez, organizatorii au acoperit terenul cu acoperişul retractabil. În setul I, sportiva de origine română a condus cu scorul de 5-3, dar a pierdut apoi patru ghemuri la rând. Ea a avut unele probleme medicale în acest set.

După reluarea partidei, Andreescu nu a mai câştigat niciun ghem, fiind întrecută după o oră şi 50 de minute de joc.

Într-un alt meci din optimi, spaniola Sara Sorribes Tormo, locul 47 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-4, 1-6, 6-3, pe rusoaica Daria Kasatkina, locul 23 WTA, după două ore şi 31 de minute de joc.

Sorribes Tormo şi Jessica Pegula se vor întâlni în faza următoare.

Ultimul sfert de finală se va stabili după meciurile jucătoarelor Jill Teichmann (Elveţia), locul 35 WTA - Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 18 WTA şi cap de serie numărul 16, şi cele ale jucătoarelor Emma Răducanu, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 9 - Anhelina Kalinina (Ucraina), locul 37 WTA, programate tot marţi.

Celelalte două meciuri din sferturi au fost planificate încă de luni: Simona Halep, locul 21 WTA - Ons Jabeur (Tunisia), locul 10 WTA şi cap de serie numărul 8, şi Amanda Anisimova (SUA), locul 33 WTA - Ekaterina Alexandrova (Rusia), locul 45 WTA.

Afla mai multe despre: tenis-bianca andreescu-madrid open