”Blitzkrieg” cu Lituania! De cât timp nu mai marcase România un gol atât de rapid într-o partidă oficială

Naţionala României a început ca din puşcă partida cu Lituania din Nations League, disputată pe Stadionul Steaua.

În minutul patru al partidei, Valentin Mihăilă a deschis scorul după o pasă genială a lui Nicuşor Stanciu. Fotbalistul Parmei a săltat mingea peste Gertmonas, portarul lituanian al Universităţii Cluj,

Pentru Mihăilă a fost al patrulea gol la naţională, acest lucru fiind izbutit în jocul cu numărul 26 sub tricolor.

Golul lui Mihăilă a fost cel mai rapid gol marcat de tricolori în ultimii 4 ani, de la Austria-România 2-3 din 7 septembrie 2020, când a înscris Alibec în minutul 3.

Pe 7 septembrie 2020, România a obţinut una dintre cele mai importante victorii din istoria recentă a naţionalei, sub comanda lui Mirel Rădoi, în Nations League, contra Austriei, ce era pregătită la acel moment ce Franco Foda, actualul selecţioner al statului Kosovo.

Afla mai multe despre: valentin mihăilăechipa naţională