BLOG CM 2018 | Ziua în care penalty-urile au decis totul. Rusia şi Croaţia s-au calificat în sferturi la Mondial, după acelaşi scenariugalerie foto

Cupa Mondială

Astăzi am aflat alte două echipe calificate în sferturile de finală ale Campionatului Mondial. Rusia şi Croaţia s-au calificat, după ce au trecut la penalty-uri de Spania, respectiv Danemarca.

• Rusia a provocat cea mai mare surpriză de la Campionatul Mondial din 2018. Ţara gazdă a reuşit să o elimine la penalty-uri pe Spania şi s-a calificat în sferturi. Koke şi Aspas au ratat de la punctul cu var.

LIVE BLOG | Croaţia - Danemarca 1-1 (Mandzukic '4 / Jorgensen '2)

Echipele de start

Croaţia: Subasic, Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic, Rakitic, Brozovic, Rebic, Modric, Perisic, Mandzukic. Rezerve: Livakovic, Corluka, Kovacic, Kramaric, Jedvaj, Bradaric, Caleta-Car, Badelj, Pjaca, Pivaric, Lovre Kalinic.

Danemarca: Schmeichel, Knudsen, Kjaer, Mathias Zanka Jorgensen, Dalsgaard, Christensen, Delaney, Eriksen, Poulsen, Cornelius, Braithwaite. Rezerve: Lossl, Krohn-Dehli, Vestergaard, Kvist, Nicolai Jorgensen, Dolberg, Fischer, Larsen, Lerager, Schone, Sisto, Ronnow.

PENALTY-URI

3-2 GOOOOOL Rakitic! Croaţia se califică în sferturi!

2-2 Jorgensen ratează şi el.

2-2 Pivaric trage slab şi Schmeichel intervine.

2-2 Schone ratează! Croaţia poate trece în avantaj.

2-2 Modric restabileşte egalitatea

1-2 Krohn-Dehli înscrie cu multă siguranţă.

1-1 Kramaric marchează şi el pentru Croaţia!

0-1 Simon Kjaer trage puternic şi marchează primul gol de la penalty-uri.

0-0 Badelj ratează şi el!

0-0 Eriksen ratează!

Min. 120 - Final! Vom avea penalty-uri.

Min. 117 - Penalty pentru Croaţia! Modric bate prost, iar Schmeichel reuşeşte să reţină balonul.

Min. 105: Un minut suplimentar.

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90+3 - Cele două echipe încheie la egalitate în timpul regulamentar. Vom avea prelungiri.

Min. 77 - Ocazie pentru Croaţia! Modric şutează puternic, mingea trece puţin peste paortă.

Min. 56 - Danemarca domină partida în debutul reprizei secunde! Jorgensen ajunge în poziţie de şut, dar trimite mult pe lângă poarta lui Subasic.

Min. 46 - Start în repriza secundă!

PAUZĂ

Min. 45 - Arbitrul Pitana trimite cele două echipe la vestiare!

Min. 39 - Ocazie mare pentru Croaţia! Lovren trimite periculos cu capul, după o lovitură liberă executată foarte bine de un coechipier.

Min. 29 - Ocazie importantă pentru Croaţia! Perisic luftează în primă fază, apoi şutează peste poarta apărată de Schmeichel.

Min. 19 - Fază controversată petrecută în careul danezilor! Mandzukic acuză că a fost faultat, dar arbitrul refuză să consulte VAR.

Min. 4 - GOOOOOOOOOL Croaţia! Mandzukic a marcat după un carambol în careul de 16 metri al danezilor.

Min. 2 - GOOOOOOOOOL Danemarca! Jorgensen marchează un gol norocos.

Min. 1 - A început partida!

SPANIA - RUSIA 1-1 (Ignaşevici a.g. 12 / Dzyuba 41) / 3-4 d.pen.

ECHIPELE DE START:

SPANIA: De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Alba - Koke, Busquets - Silva, Isco, Asensio - Costa

RUSIA: Akinfeev - Fernandes, Kutepov, Iganşevici, Kudriaşov, Zhirkov - Kuziaev, Zobnin, Samedov, Golovin - Dzyuba

PENALTY-URI

4-3. Akinfeev e imens! Scoate şutul lui Aspas şi Rusia e în sferturi.

4-3 Rusia. Gol şi Cerişev.

3-3 Spania. Ramos înscrie.

3-2 Rusia. Golovin trimite tare, pe centru. De Gea e din nou învins.

2-2. Koke ratează. Akinfeev apără.

2-2 Rusia. Ignaşevici îl păcăleşte pe De Gea şi punctează.

2-1 Spania. Pique marchează.

1-1 Rusia. Smolov transformă şi el.

1-0 Spania. Iniesta îl învinge pe Akinfeev.

Min. 120: Fluier final. Urmează penalty-uri.

Min. 109: Ocazie uriaşă pentru Spania. Akinfeev scoate extraordinar şutul lui Rodrigo.

Min. 106: Ultimele 15 minute înainte de penalty-uri.

Min. 105+1: S-a terminat prima repriză de prelungiri. Nicio ocazie.

Min. 90+4: S-au scurs primele 90 de minute. Avem prelungiri între Spania şi Rusia.

Min. 90: Patru minute suplimentare.

Min. 85: Şansă uriaşă pentru Spania. Şuturile lui Iniesta şi Aspas, în aceeaşi fază, sunt scoase excelent de Akinfeev.

Min. 73: Nicio ocazie importantă în partea secundă. Meciul pare că se îndreaptă spre prelungiri.

Min. 64: Rusia a epuizat toate schimbările.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: Pauză. Spania - Rusia, 1-1.

Min. 45+1: Lovitura de cap a lui Costa nu-i pune probleme lui Akinfeev.

Min. 45: Două minute suplimentare.

Min. 41: GOOOL RUSIA! Dzyuba transformă fără emoţii lovitura de pedeapsă.

Min. 40: Penalty pentru Rusia, după un henţ clar al lui Pique.

Min. 37: Şutul lui Dzyuba trece puţin pe lângă buturile lui De Gea.

38 de ani şi 352 de zile. Ignaşevici a devenit cel mai în vârstă jucător care îşi dă autogol la Mondial.

Min. 30: Rusia profită de retragerea spaniolilor şi are iniţiativa, dar nu a reuşit să-i pună probleme serioase lui De Gea până acum.

Min. 12: GOOOL SPANIA! Presat de Sergio Ramos, Ignaşevici îşi trimite balonul în proprie poartă.

Min. 5: Început curajos pentru ruşi.

Coregrafia fanilor ruşi înainte de meciul cu Spania. ”V-aţi născut pentru a face din basm realitate

Min. 1: A început meciul.

UPDATE 14:27 | Chelsea îl va anunţa în următoarele ore pe Maurizio Sarri în funcţia de manager al clubului, iar primul transfer pe care acesta vrea să-l fac imediat este Aleksandr Golovin, de la ŢSKA Moscova. Londonezii sunt dispuşi să achite 30 de milioane de euro în schimbul mijlocaşului central anunţat titular diseară cu Spania. Mutarea ar putea fi concretizată în următoarele 3-4 zile.

Ibericii au terminat cu mare noroc grupa B pe primul loc, după două decizii VAR luate, în prelungiri, în favoarea lor la meciurile Spania - Maroc şi Portugalia - Iran. De cealaltă parte, ruşii a jucat bine cu echipele mici din grupa A, dar n-au avut nicio şansă cu Uruguay, în faţa căreia au pierdut cu 0-3.

Croaţia a câştigat la pas grupa D, cu maximum de puncte, învingând, pe rând, Nigeria, Argentina şi Islanda. Danemarca a terminat neînvinsă grupa C, dar nu a impresionat. Singura victorie a venit greu împotriva celor din Peru, scor 1-0, iar cu Australia şi Franţa a remizat.

17:00 Spania - Rusia | ECHIPELE DE START

• Spania (4-2-3-1): De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Alba - Koke, Busquets - Silva, Isco, Asensio - Costa
  • Rusia (4-2-3-1): Akinfeev - Fernandes, Kutepov, Iganshevich, Kudriashov, Zhirkov - Kuziaev, Zobnin, Samedov, Golovin - Dzyuba

21:00 Croaţia - Danemarca

• Croaţia (4-3-3): Subasic; Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic; Rakitic, Brozovic, Modric; Rebic, Mandzukic, Perisic
  • Danemarca (4-2-3-1): Schmeichel; Dalsgaard, Kjaer, Zanka, Larsen; Christensen, Delaney; Poulsen, Eriksen, Sisto; Jorgensen

Totul despre CM 2018! Meciurile zilei, rezultate, clasamente grupe şi program complet şi cum arată optimile

Afla mai multe despre: cm 2018optimi cm 2018spaniarusiacroatiadanemarca