Bornă istorică atinsă de Messi pentru naţională. Un fotbalist al CFR-ului a fost pe teren la hattrick-ul reuşit de starul argentinian

Lionel Messi

Lionel Messi a depăşit borna de 100 de goluri marcate pentru echipa naţională de fotbal a Argentinei, miercuri dimineaţă, cu ocazia meciului amical câştigat cu scorul de 7-0 în faţa modestei selecţionate a statului Curacao.

Messi a reuşit o "triplă" în prima repriză a acestui joc, în minutele 19, 32 şi 36, ajungând la un total de 102 goluri în tricoul naţionalei Albiceleste, care şi-a continuat cu această ocazie celebrările după cucerirea titlului de campioană mondială în luna decembrie, în Qatar.

Celelalte goluri au fost marcate de Nicolas Gonzalez (22), Enzo Fernandez (34), Angel Di Maria (penalty) şi Gonzalo Montiel (86).

În vârstă de 35 de ani, Lionel Messi este al treilea jucător din istoria fotbalului care a depăşit bariera de 100 de goluri la selecţionata naţională, după portughezul Cristiano Ronaldo (122 goluri) şi iranianul Ali Daei (109 goluri).

Rangelo Janga, atacantul echipei CFR Cluj, a evoluat timp de 57 de minute pentru Curacao.

Afla mai multe despre: messi