BREAKING NEWS | David Popovici, campion mondial în proba de 200 de metri liber! Premieră în istoria nataţiei masculine

Alte sporturi

David Popovici (17 ani) a devenit campion mondial în proba de 200 de metri liber. Înotătorul român a câştigat cursa cu timpul de 1,43:21.

BREAKING NEWS | David Popovici, campion mondial în proba de 200 de metri liber!

Performanţă uriaşă reuşită de David Popovici, la doar 17 ani. Românul a câştigat proba de 200 de metri liber şi a devenit campion mondial. Este primul bărbat din istoria României care ia aurul la o astfel de competiţie.

Popovici şi-a "spulberat" adversarii şi a reuşit timpul de 1:43.21,, record mondial la juniori, la doar 17 ani.

Sportivul legitimat la CS Dinamo a fost al doilea la jumătatea curse, dar situaţia era sub control. A mărit ritmul într-un mod incredibil şi a câştigat cu o distanţă mare în faţa lui Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) şi Tom Dean (Marea Britanie).

„Oamenii de acasă au crezut în mine! Medalia este pentru ei. Acum voi merge să mă refac şi voi fi gata pentru proba de 100 de metri”, a fost prima reacţie a lui David Popovici, după aurul cucerit la Budapesta.

Afla mai multe despre: david popovicicampion mondial