BREAKING NEWS | România - Croaţia 3-2, la Campionatul European! ”Tricolorii” s-au calificat în sferturile de finală

Alte sporturi

Naţionala masculină de volei a reuşit o victorie istorică, vineri, contra Croaţiei, scor 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12), în optimile de finală ale Campionatului European (CEV EuroVolley) 2023.

UPDATE | Naţionala de volei masculin a României va întâni campioana olimpică Franţa în sferturile de finală ale Campionatului European.

Franţa a trecut în optimi de Bulgaria, scor 3-0 (25-21, 25-21, 25-15).

Tricolorii au întâlnit Franţa şi în faza grupelor, când s-au impus cu 3-1. Franţa a pierdut doar în faţa României, la Euro 2023, în rest a câştigat celelalte cinci dispute. Meciul se va disputa luni.

România a reuşit o performanţă istorică: primul ”sfert” după o pauză de 40 de ani!

România s-a calificat în ”sferturi” la Campionatul European

În sferturile de finală, România va întâlni învingătoarea dintre Franţa şi Bulgaria.

• Partida este programată luni, 11 septembrie.

”Tricolorii” au început partida foarte bine, iar în primul set s-a dus rapid la 5-1, apoi a controlat ostilităţile şi a pus punct la 25-17.

În setul doi, România s-a descurcat şi mai bine. S-a mers umăr la umăr, până la mijlocul setului, când România s-a distanţat decisiv de la 9-8, la 16-8. În final, România s-a impus cu 25-20.

În setul trei, România a redus motoarele, iar Croaţia a reuşit să reducă din diferenţă la seturi, după 25-17.

Setul patru a fost unul extrem de disputat, cu o egalitate perfectă pe final, cu 22-22, 23-23, 24-24, 25-25 şi 26-26. Cu toate acestea, Croaţia s-a impus cu 28-26 şi a împins jocul în set decisiv.

În setul decisiv, nervii românilor au fost mai puternici, iar dorinţa de victorie a depăşit limitele sălii din Varna. Scor final 15-12, iar România bifează un sfert de finală istoric, după o pauză de 40 de ani.

• Naţionala României are un titlu european câştigat, în 1963, contra Ungariei, şi alte două finale pierdute, în 1955 şi 1958, de fiecare dată împotriva Cehoslovaciei.

Afla mai multe despre: romania - croatiacev eurovolley