Brighton a făcut show cu Tottenham în Premier League! Meci spectaculos cu 6 goluri marcate

Premier League

Echipa engleză Brighton a învins joi seara, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia londoneză Tottenham, într-un meci din etapa a 19-a din Premier League. Gazdele au condus cu 4-0.

Brighton, echipa antrenată de italianul Roberto de Zerbi, a avut o primă repriză excelentă şi a condus cu 2-0 la pauză, după golurile marcate de Jack Hinshelwood (min. 11) şi Joao Pedro, în minutul 23, din penalty.

În repriza secundă gazdele au controlat jocul, în continuare, şi au marcat prin Pervis Estupinan, în minutul 63, pentru ca în minutul 75 Joao Pedro să transforme sigur al doilea penalti acordat pentru Brighton.

Finalul a fost însă cu emoţii pentru elevii lui de Zerbi. Alejo Veliz a marcat în minutul 81 pentru Tottenham, iar după patru minute Ben Davies a făcut 4-2. S-a încheiat Brighton – Tottenham 4-2 şi, în clasament Brighton a trecut pe locul 8, cu 30 de puncte, în timp ce Tottenham este pe 5, cu 36 de puncte.

Afla mai multe despre: brightontottenhampremier league