Buzărnescu, învinsă de Karolina Pliskova, scor 6-3, 6-7, 1-6. Românca a fost la un game de optimile turneului de la Wimbledongalerie foto

Tenis

Mihaela Buzărnescu, locul 28 WTA şi cap de serie numărul 29, a fost învinsă, vineri, de jucătoarea cehă Karolina Pliskova, numărul 8 mondial şi a şaptea favorită, în turul al treilea al turneului de la Wimbledon, scor 6-3, 6-7 (3), 1-6.

Buzărnescu a condus cu 6-3, 4-1, dar a pierdut meciul cu 6-3, 6-7 (3), 1-6, în aproape două ore.

În faza următoare, Pliskova o va întâlni pe olandeza Kiki Bertens, locul 20 WTA şi cap de serie 20.

Pentru participarea în turul al treilea, Buzărnescu a obţinut un premiu de 100.000 de lire sterline şi 130 de puncte WTA.

Mihaela Buzărnescu - Karolina Pliskova 6-3, 6-7 (3), 1-6

21:18 | Final de meci. Pliskova se impune categoric în decisiv.

21:13 | Break, Pliskova. Cehoaica este la un game de optimi.

21:07 | Game, Pliskova! Buzărnescu iroseşte două mingi de break şi se vede condusă cu 4-1 în decisiv.

21:01 | Break, Pliskova. Este 3-1 pentru jucătoarea din Cehia.

20:58 | Game alb reuşit de Pliskova. Cehoaica pare de neclintit.

20:56 | Game, Mihaela! 1-1.

20:53 | Pliskova îşi continuă evoluţia bună şi îşi face serviciul în setul decisiv.

20:45 | Pliskova se impune în tie-break şi împinge meciul în decisiv.

20:37 | Avem tie-break în setul doi!

20:31 | Mihaela Buzărnescu îşi face şi ea serviciul şi este din nou la un game de optimi.

20:29 | Game şi pentru cehoaică. Buzărnescu a fost la două puncte de câştigarea meciului, dar nu a reuşit break-ul.

20:23 | Game, Buzărnescu! Românca este la un game de optimi.

20:19 | Pliskova îşi face serviciul şi reuşeşte să egaleze, după ce Buzărnescu a condus cu 4-1.

20:14 | Break, Pliskova. Este 4-3.

20:11 | Game, Pliskova. 4-2.

20:06 | Mihaela îşi face serviciul şi e la două game-uri de optimile Wimbledon!

20:04 | BREAK! Mihaela câştigă pentru prima oară pe serviciul adversarei, în setul doi, şi se distanţează la 3-1.

19:59 | Buzărnescu îşi continuă evoluţia solidă şi îşi face serviciul.

19:56 | Game, Pliskova. Este 1-1.

19:52 | Buzărnescu îşi face serviciul şi conduce cu 1-0 în startul setului doi.

SET! Mihaela Buzărnescu reuşeşte break-ul şi îşi adjudecă primul act, după 27 de minute de joc.

19:43 | Cele două sportive şi-au mai făcut serviciul de câte douri ori. Este 5-3, iar Mihaela e la un game de câştigarea primului act.

19:35 | Game şi pentru Pliskova: 3-2.

19:31 | Mihaela îi dă un răspuns pe măsură cehoaicei şi câştigă game-ul la zero.

19:28 | Game alb reuşit Karolina Pliskova.

19:26 | Românca îşi consolidează break-ul: 2-0.

19:23 | Buzărnescu reuşeşte break-ul şi conduce cu 1-0.

19:20 | A început meciul. Karolina Pliskova serveste prima.

Afla mai multe despre: buzarnescupliskovawimbledon