You are here:

Campionul român care a refuzat Statele Unite ale Americii pentru a continua în ţară: “Am luat decizia”. Ce explicaţie are şi ce urmează pentru el

Campionul român care a refuzat Statele Unite ale Americii pentru a continua în ţară: “Am luat decizia”. Ce explicaţie are şi ce urmează pentru elgalerie foto

Sporturi

Comentarii

Darius Coman a primit mai multe oferte din SUA, dar a ales să-şi continue antrenamentele şi facultatea în România.

Într-o perioadă în care mirajul marilor universităţi din Statele Unite ale Americii atrage tot mai mulţi tineri sportivi români de elită, înotătorul Darius Coman a ales să meargă împotriva curentului. Calificat la Campionatele Europene, tânărul a luat o decizie plină de caracter pentru viitorul său: rămâne în ţară.

Cu o filozofie de viaţă spartană clădită pe băi în gheaţă, dar şi cu o doză savuroasă de umor fin, Darius dezvăluie ce se ascunde în spatele antrenamentelor epuizante şi cum îşi găseşte motivaţia în momentele de cumpănă.

Drumul spre marea performanţă în bazin presupune sacrificii zilnice, o disciplină de fier şi o mentalitate puternică. Spre deosebire de alţi colegi de generaţie care privesc spre bursele de peste Ocean, Darius a ales stabilitatea şi confortul de acasă.

„Nu voi pleca în State”. Decizia radicală după Bacalaureat

Opţiunea de a rămâne în România a fost îndelung cântărită, iar sportivul recunoaşte că o schimbare radicală de mediu ar fi reprezentat un risc prea mare pentru parcursul său profesional în acest moment.

„Mă voi duce la facultatea de sport, cel mai probabil. În ţară. Nu voi pleca în State. Am luat decizia de a rămâne în ţară pentru că aici mă simt în largul meu. Oricum, dacă aş pleca şi aş schimba mediul, ar fi o mişcare un pic riscantă. Pentru mine, cel puţin”, explică Darius Coman, potrivit Sportsnet.ro

Această stabilitate îi permite să se concentreze exclusiv pe antrenamentele dure. Întrebat dacă ar fi tentat de o aventură în ape îngheţate, înotătorul a dezvăluit că frigul a devenit deja o parte importantă din rutina lui de pregătire: „Probabil că m-aş duce. Am început să tolerez frigul tot mai bine pe măsură ce am crescut şi m-am învăţat la duşuri reci dimineaţa şi la băi în gheaţă. Mi-ar plăcea. Ar fi o experienţă frumoasă”, spun el.

„Când nu mai poţi, tot mai poţi un pic”. Cum trece peste momentele de cumpănă

Ca în cariera oricărui sportiv de top, presiunea psihică îşi spune uneori cuvântul. Darius recunoaşte cu o sinceritate dezarmantă că gândurile de a o lăsa mai uşor au existat, însă sprijinul familiei – în special al tatălui său – şi al antrenorului l-au ajutat să meargă mereu mai departe. „Au fost la un moment dat gânduri, nu neapărat să renunţ, dar probabil să o las mai uşor sau să ajung în punctul în care să zic că m-am plictisit. În primul rând eu m-am împins pe mine însumi. Am spus nu e cazul. Când nu mai poţi, tot mai poţi un pic. Ar fi o persoană care m-a motivat să continui. De fapt nu una, sunt două. Ar fi în primul rând tatăl meu şi domnul antrenor. Bine, o pot menţiona şi pe mama în această ecuaţie, dar predominant tatăl meu”.

Dincolo de seriozitatea din timpul curselor, Darius Coman ascunde o personalitate extrem de carismatică. Întrebat ce îl face să zâmbească după o sesiune istovitoare de antrenament, răspunsul a fost instantaneu: pofta de mâncare şi o mică recompensă dulce. „După antrenament mănânc un baton proteic cu o banană ori un shake cu proteine. Ceva. Trebuie să fie dulce, în primul rând”.

Mai mult, dacă ar fi să asocieze gustul unei victorii mari cu cel al unui preparat culinar, Darius ţinteşte direct spre excelenţa gastronomică mondială, chiar dacă este vorba despre un preparat pe care încă nu l-a testat. Iar dacă s-ar afla vreodată în lumina reflectoarelor dintr-o altă arenă, tânărul ştie deja ce poreclă celebră din wrestling i s-ar potrivi: „Probabil cu un steak de vită. Wagyu. Nici măcar nu l-am încercat. Este o bucată de carne foarte rafinată, foarte scumpă, dar am zis că vreau să o încerc. Nume de scenă? Nu ştiu, mă duc cu gândul la Wrestlerul <<The Big Show>>”, adaugă înotătorul, zâmbind.

Obiectivul de la Europene: „Doamne ajută să ne batem la o medalie!”

Toate aceste sacrificii, băile în gheaţă şi autodisciplina au un scop bine definit. Darius Coman aşteaptă Campionatele Europene din luna august cu o dorinţă uriaşă de afirmare şi cu speranţa că va reuşi să aducă o bucurie imensă sportului românesc. „Obiectivele rămân aceleaşi ca întotdeauna. În primul rând să devin o versiune mai bună pe zi ce trece. Şi pe plan profesional să ajung să realizez, să îmi îmbunătăţesc timpii pentru Campionatele Europene. Şi poate să prind o finală sau chiar să mă bat la o medalie!”, a conchis viitorul student la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport.

 

 Galerie foto

Afla mai multe despre: darius coman 

viewscnt
Articole similare