Carlos Alcaraz, în finala turneului de la Madrid. A ieşit învingător după un meci-maraton cu Novak Djokovic

Tenis

Spaniolul Carlos Alcaraz, locul 9 mondial, l-a eliminat, sâmbătă, pe liderul ATP, sârbul Novak Djokovic, în semifinalele turneului de la Madrid.

Alcaraz s-a impus cu scorul de 6-7 (5), 7-5, 7-6 (5), în trei ore şi 35 de minute.

Spaniolul îl va întâlni în ultimul act pe câştigătorul semifinalei dintre grecul Stefanos Tsitsipas (5 ATP) şi germanul Alexander Zverev (3 ATP).

Înainte să îl învingă pe Djokovic, Alcaraz a trecut în sferturile de finală de conaţionalul Rafael Nadal, locul 4 mondial, scor 6-2, 1-6, 6-3, după un meci ce a durat două ore şi jumătate.

Nu e prima dată când Carlos Alcaraz îl depăşeşte pe legendarul jucător sârb.

La turneul precendent, unul ce a avut loc la Miami, spaniolul a triumfat după ce s-a impus, cu scorul de 7-5, 6-4, în faţa norvegianului Casper Ruud, locul 8 ATP, după o oră şi 52 de minute.

Datorită succesului respectiv, Alcaraz a devenit, la 18 ani, cel mai tânăr jucător care câştigă Miami Open în istoria de 37 de ani a turneului.

Anterior, la Miami, cel mai tânăr învingător a fost chiar adversarul lui Alcaraz din semifinalele de la Madrid, sârbul Novak Djokovic, când avea 19 ani, în 2007.

Afla mai multe despre: alcarazdjokovic