Ce a transmis Eduard Novak, după ce David Popovici a devenit campion mondial: ”Toate inimile României au bătut azi în pieptul lui!”

Alte sporturi

David Popovici (17 ani) a devenit campion mondial în proba de 200 de metri liber. Înotătorul român a câştigat cursa cu timpul de 1,43:21.

Performanţă uriaşă reuşită de David Popovici, la doar 17 ani. Românul a câştigat proba de 200 de metri liber şi a devenit campion mondial. Este primul bărbat din istoria României care ia aurul la o astfel de competiţie.

Popovici şi-a "spulberat" adversarii şi a reuşit timpul de 1:43.21,, record mondial la juniori, la doar 17 ani. Sportivul legitimat la CS Dinamo a fost al doilea la jumătatea curse, dar situaţia era sub control. A mărit ritmul într-un mod incredibil şi a câştigat cu o distanţă mare în faţa lui Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) şi Tom Dean (Marea Britanie).

Ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, a postat un mesaj pe contul personal de Facebook în care îl felicită pe sportivul nostru.

”Fenomenal acest sportiv! Toate inimile României au bătut azi în pieptul lui şi i-au dat putere! David Popovici este primul nostru campion mondial de seniori, într-o probă masculină, cu un nou record, de 1:43.21 min. I-am transmis felicitările mele şi cât de mândri suntem de el! Mulţumim, David!

Felicitări, abia ai început să scrii istorie în nataţie! Mai ai înainte multe pagini de glorie. Felicitări şi celor care îţi sunt aproape şi te ajută să zbori”, a transmis Eduard Novak pe Facebook.

Afla mai multe despre: eduard novak-david popovici-budepesta