Ce ghinion! Dunărea Brăila a pierdut finala mică a European League cu Nantes, după 12 aruncări de 7 metri

Handbal

Dunărea Brăila a fost învinsă, duminică, scor 39-38 (18-14, 33-33, 38-38), de formaţia franceză Neptunes Nantes, în finala mică a Turneului F4 de la Graz. A fost nevoie de 12 aruncări de la 7 metri pentru desemnarea câştigătoarei. Gloria Bistriţa joacă finala cu Storhamar Handball Elite, de la ora 19.00.

În semifinale, Gloria Bistriţa s-a impus categoric în duelul românesc cu Dunărea Brăila, cu scorul de 37-26 (20-14), iar în cea de-a doua Neptunes Nantes a fost învinsă de Storhamar Handball Elite, cu 28-27 (12-16).

Gloria Bistriţa s-a calificat neînvinsă în finala competiţiei. În sferturi, Gloria a eliminat Mosonmagyarovari KC (32-30, 27-25), în timp ce Dunărea Brăila a trecut de Podravka (32-26, 26-25).

De remarcat faptul că Dunărea Brăila a fost singura din cele patru semifinaliste care a început sezonul European League din primul tur preliminar.

În 2023, European League a fost câştigată de Ikast Handbold, care a evoluat în acest sezon în Liga Campionilor.

Afla mai multe despre: dunărea brăilahandbal,