Cei mai buni gimnaşti premiaţi la BT Arena din Cluj-Napoca! Retragere oficială pentru Marian Drăgulescu

Gimnastică

Cei mai buni gimnaşti ai României din 2022 au fost premiaţi, iar primii 3 de la fiecare categorie au urcat, simbolic, pe podium, la BT Arena din Cluj-Napoca.

Pentru Marian Drăgulescu s-a organizat retragerea oficială. Cel mai bun gimnast român a urcat cu emoţie pe podium, amintindu-şi de cele mai dragi medalii, cele câstigate în urmă cu 5 ani la europenele de acasă (două, dintr-un total de 31).

Dan Grecu, primul campion mondial din România şi antrenorul care a stat la baza succeselor europene, mondiale şi olimpice ale generaţiei de aur a gimnasticii masculine, a fost numit Vicepreşedinte onorific al FRG.

Cei mai buni gimnaşti ai României din 2022 au fost premiaţi, iar primii 3 de la fiecare categorie au urcat, simbolic, pe podium.

• 10. Mirela Frîncu

Cupa României a fost câştigată de Echipa 4: Sabrina Maneca Voinea, Andrei Muntean, şi Aerobic Dance - Antonio Surdu, Leonard Manta, Darius Branda, Sandra Dincă, Daria Mihaiu, Miruna Iordache.

Pe locul al 2-lea s-a clasat Echipa 5: Amalia Ghigoarţă, Roland Modoianu, Trio: Leonard Manta, Daniel Ţavoc, Miruna Iordache, iar pe treapta a 3-a a podiumului a urcat Echipa 3: Ana Maria Bărbosu, Răzvan Marc, Perechi (juniori) - Mădălin Boldea, Mara Dragomir.

Finalul evenimentului a fost marcat de un moment emoţionant, avându-I ca protagonişti pe toţi sportivii participanţi - “Simbioză” şi a cărui coregrafie a fost semnată de Marcela Fumea.

Afla mai multe despre: marian dragulescugimnastica