Chiricheş şi Cromenese se duc spre Serie B. Echipa românului a luat cinci goluri de la Bologna, AC Milan s-a distrat cu Sampdoria. Toate golurile zile din Serie A sunt AICI

Serie A

Chiricheş şi Cremonese se duc spre Serie B. O oră a rezistat pe teren căpitanul naţionalei în umilinţa cu Bologna.

Cu Chiricheş pe gazon, Cremonese a primit trei goluri. Arnautovic, Ferguson şi Posch au marcat în prima repriză. Bologna a mai punctat de două ori şi în actul secund, prin Orsolini şi Sansone. Ciofani a stabilit scorul final, Cremonese - Bologna 1-5. De 13 ani nu mai câştigaseră oaspeţii la patru goluri diferenţă un meci din Serie A în deplasare.

AC Milan s-a răzbunat pe retrogradata Sampdoria pentru eliminarea din semifinalele Champions League. Leao a deschis scorul. Quagliarella a egalat, iar la vârsta de 40 de ani a bifat al 18-lea sezon cu gol în Serie A. "Diavolii" au mai marcat de două ori până la pauză. Giroud a semnat ambele reuşite. Brahim Diaz a urcat scorul la 4-1, apoi Giroud a reuşit hattrick-ul. Francezul a ajuns la 11 goluri în acest sezon. Milan a câştigat cu 5-1 şi pune presiune pe Lazio şi Inter.

Rezultate înregistrate sâmbătă, în etapa a 36-a din Serie A:

• Cremonese – Bologna 1-5 (Ciofani 90+1 / Arnautovic 14, Lewis Ferguson 27, Posch 45+1, Orsolini 62, Sansone 80);
  • Atalanta – Verona 3-1 (Zappacosta 22, Pasalic 53, Hojlund 62 / Lazovic 11);
  • AC Milan – Sampdoria 5-1 (Rafael Leao 9, Giroud 23, 29 penalti, 68, Brahim Diaz 63 / Quagliarella 20)

Afla mai multe despre: chiriches