Claudia Bobocea, medaliată cu argint la Campionatele Europene de atletism în sală, de la Istanbul

Atletism

Sportiva română Claudia Mihaela Bobocea (30 de ani) a câştigat medalia de argint în proba de 1.500 m, sâmbătă seara, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul.

Claudia Bobocea a fost cronometrată cu timpul de 4 min 03 sec 76/100  - cel mai bun timp al carierei. Aceasta a fost devansată de britanica Laura Muir, multiplă medaliată la Jocurile Olimpice, Campionatele Mondiale şi Europene, înregistrată în 4 min 03 sec 40/100.

• Medalia de bronz a revenit polonezei Sofia Ennaoui, în 4 min 04 sec 06/100.

Claudia Bobocea, la cea mai mare performanţă a carierei

Calificată în finală cu cel mai bun timp (4 min 07 sec 63/100), medalia de argint de la europene reprezintă cea mai mare performanţă din istoria sportivei din Bucureşti.

• România cucerise ultimele medalii la Europenele indoor în 2015, la Praga, unde Marian Oprea (triplusalt) şi Florentina Iuşco (lungime) au urcat pe treapta a treia a podiumului.

Atleţii români au prins patru finale la Istanbul, celelalte trei fiind programate duminică: Gabriel Bitan la lungime (09:12), Daniela Stanciu (09:20) şi Alina Rotaru-Kottmann la lungime (18:50).

• România participă cu 14 sportivi, şapte fete şi şapte băieţi, la Campionatele Europene de atletism în sală de la Istanbul (2-5 martie), care reunesc 593 de atleţi din 47 de ţări, 301 la masculin şi 292 în feminin.

Afla mai multe despre: boboceaistanbulatletism