CM 2018, ziua 2 | Portugalia - Spania 3-3. Bombardierul Ronaldo a lovit din nou: hat-trick senzaţional. Victorii pentru Uruguay şi Irangalerie foto

Cupa Mondială

Cea de-a 21-a ediţie a Cupei Mondiale de fotbal a luat startul joi după-amiază, cu meciul Rusia - Arabia Saudită, scor 5-0. În cea de-a doua zi au avut loc loc trei meciuri: Egipt - Uruguay 0-1, Maroc - Iran 0-1 şi Portugalia - Spania 3-3.Toate informaţiile din Rusia sunt disponibile pe telekomsport.ro pe tot parcursul turneului.

• Reprezentativa Uruguayului a învins, vineri, cu scorul de 1-0, selecţionata Egiptului, în al doilea meci de la Cupa Mondială din Rusia, contând pentru grupa A. Unicul gol al meciului a fost marcat de Jose Gimenez, în minutul 90. Vedeta egiptenilor, Mohammed Salah, a fost rezervă neutilizată în acest meci.
  • Iran a câştigat, vineri, la Sankt Petersburg, cu scorul de 1-0, meciul cu reprezentativa Marocului, în grupa B de la Cupa Mondială din Rusia. Victoria Iranului a fost adusă de autogolul lui Bouhaddouz, în minutul 90+5.
  • Reprezentativa Portugaliei a încheiat la egalitate, scor 3-3, meciul susţinut, vineri, la Soci, în compania Spaniei, în grupa B de la Cupa Mondială. Cristiano Ronaldo a reuşit un hattrick, în timp ce Diego Costa a marca două goluri ale spaniolilor. Pentru Spania au marcat Diego Costa '24, '55 şi Nacho '58, iar pentru Portugalia a înscris Cristiano Ronaldo, în minutele 4 (penalty), 44 şi 88.

Portugalia - Spania 3-3 (Cristiano Ronaldo 4'-penalty, 44', 88'/Diego Costa 24', 55', Nacho 58')

Echipele de start:

Portugalia: Rui Patricio - Cédric, Pepe, Fonte, Guerreiro - William Carvalho, Moutinho - Bernardo Silva (Quaresma '69), Bruno Fernandes (Joao Mario '68), Guedes (Andre Silva '80) - Cristiano Ronaldo. Selecţioner: Fernando Santos

Spania: De Gea - Nacho, Sergio Ramos, Piqué, Alba, Busquets - Koke, Iniesta (Alcantara '70), Silva (Lucas Vazquez '86) - Isco, Diego Costa (Aspas '77). Selecţioner: Fernando Hierro

Fluier final! Portugalia şi Spania au oferit cel mai spectaculos meci de până acum al Cupei Mondiale.

Min. 88 | GOOOL, Cristiano Ronaldo! Starul portughez reuşeşte hat-trick-ul, înscriind dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 20 de metri.

Min. 71 | Diego Costa, la un pas de hat-trick. Atacantul lui Atletico a reluat, însă, puţin pe lângă poartă, după o pasă bună a lui Jordi Alba.

Min. 58 | GOOOL, Spania! Nacho înscrie un gol fantastic: demivoleu din marginea careului de 16 metri, mingea loveşte ambele bare laterale şi se duce în plasă. Fundaşul spaniol a lovit mingea impecabil.

Min. 55 | GOOOL, Spania! Diego Costa reuşeşte şi el dubla, înscriind din apropiere după o pasă a lui Busquets, şi egalează pentru a doua oară în această seară: Portugalia - Spania 2-2.

Min. 46 | Se reia jocul. Portugalia conduce cu scorul de 2-1.

Pauză la Soci, după o primă repriză în care Cristiano Ronaldo a reuşit o dublă, iar Diego Costa a înscris singurul gol al Spaniei.

Min. 44 | GOOOL, Cristiano Ronaldo! Portughezul reuşeşte dubla, după o gafă imensă a lui De Gea, care a scăpat în poartă mingea trimisă la firul ierbii de Ronaldo.

Min. 35 | Spaniolii trec pe lângă 2-1! Iniesta reia din careu, iar Koke deviază cu călcâiul, dar mingea trece puţin pe lângă poartă.

Min. 26 | Bară, Isco! Mijlocaşul spaniol a nimerit bara cu un şut fabulos, iar mingea a căzut fix pe linia porţii.

Min. 24 | GOOOL, Spania! Diego Costa egalează cu un şut din interiorul careului, după ce s-a distrat cu fundaşii Portugaliei.

Min. 22 | Ocazie imensă a Portugaliei! Cristiano Ronaldo i-a pasat în centrul careului lui Guedes, dar atacantul portughez a greşit preluarea şi a pierdut posesie, deşi se afla în poziţie ideală.

Min. 4 | GOOOL, Cristiano Ronaldo, GOOOL, Portugalia! Starul lui Real Madrid transformă fără probleme penalty-ul pe care tot el l-a obţinut şi deschide scorul rapid. Ronaldo a şutat plasat în stânga lui De Gea, care a plonjat în partea opusă.

Min. 3 | Penalty pentru Portugalia! Cristiano Ronaldo a fost faultat în careu de Nacho, iar arbitrul a acordat penalty fără să ezite.

UPDATE 20:55 | Mesaj emoţionant al lui Julen Lopetegui, înaintea meciului: "Toate cele bune la acest Mondial lui Fernando (n.r. - Hierro), acestei echipe magnifice şi acestui grup uman: naţionala noastră, a Spaniei. Ne vom simţi şi noi părtaşi la forţa voastră, uniunea voastră şi pasiunea voastră", a notat fostul selecţioner al Spaniei, demis cu doar două zile înaintea debutului la Cupa Mondială, după anunţul că va deveni antrenorul Realului.

UPDATE | Spaniolii au ajuns şi ei la stadion

UPDATE | Delegaţia Portugaliei a ajuns la stadion. Meciul cu Spania va începe la ora 21:00

UPDATE 20:20 | Au apărut echipele de start. Iată ce jucători trimit în teren selecţionerii celor două naţionale

Ne pregătim pentru cel mai tare meci al zilei, Portugalia Spania

Maroc - Iran 0-1
A marcat: Bouhaddouz '90+5 (autogol)

Maroc: Munir - Hakimi, Benatia, Saiss - Boussoufa, Ziyech, El Ahmadi, Harit - Amrabat, El Kaabi, Belhanda
Rezerve: Ait Bennasser, Amrabat, Bouhaddouz, Bono, Boutaib, Carcela-Gonzalez, da Costa, Dirar, En Neszri, Fajr, Mendzl, Tagnaouti

Iran: Beiranvand - Rezaeian, Cheshmi, Pouraliganji - Ansarifard, Ebrahimi, Hajsafi, Shojaei - Jahanbakhsh, Azmoun, Amiri
Rezerve: Abedzadeh, Dejagah, Ghoddos, Ghoochannejhad, Hosseini, Khanzadeh, Mazaheri, Mohammadi, Montazeri, Taremi, Torabi

CLASAMENT GRUPA B:

Min. 90+5 - GOOOOOOOOOOL Iran deschide scorul şi este foarte aproape de o victorie uriaşă! Intrat în minutul 76, Bouhaddouz şi-a înscris în propria poartă

Min. 90+1 - Centralul Cakir arată şase minute de prelungire

Min. 67 - Selecţionerul iranienilor, Queiroz, face prima schimbare din meci. Taremi Mehdi îi ia locul lui Shojaei

Min. 47 - Jahanbakhsh primeşte şi el cartonaşul galben

Min. 46 - Fluier de start al reprizei secunde la Maroc - Iran

Statistica primei reprize dintre Maroc şi Iran

Min. 45+2 - Fluier final al primei reprize. Cele două intră la egalitate la pauză, scor 0-0

Min. 43 - Ocazie uriaşă ratată de Iran. Sardar Azmoun, scăpat singur cu portarul advers, trimite slab şi îi dă şansa lui Munir să respingă mingea

Min. 34 - Intrare dură a lui El Ahmadi. Jucătorul marocanilor primeşte şi el cartonaşul galben

Min. 19 - Ocazii uriaşe ratate de Maroc. Trei şuturi din şase metri blocate de apărarea iranienilor. Până la urmă, mingea este respinsă în corner

Min. 10 - Intrare dură a lui Shojaei. Căpitanul iranienilor primeşte cartonaşul galben

Min. 4 - Belhanda trimite puţin peste poarta porţii iranienilor

Min. 2 - Început foarte bun al marocanilor. Harit tremite primul şut al meciului, însă mingea sa trece puţin pe lângă poartă

Min. 1 - Fluier de start al centralului Cuneyt Cakir

Egipt - Uruguay 0-1 (Gimenez 90')

CLASAMENT GRUPA A:

ECHIPELE DE START

• Egipt: El-Shenawy - Fathy, Hegazy, Gabr, Abdelshafy - Hamed (Morsy 50'), Elneny - Warda (Sobhi 82'), Said, Trezeguet - Mohsen (Kahraba 63')
  • Uruguay: Muslera - Varela, Godin, Giemenez, Caceres - Nandez (Sanchez 58'), Bentancur, Vecino (Torreira 88'), Arrasceta (C. Rodriguez 59') - Suarez, Cavani

Min. 90: GOOOL! Gimenez deschide scorul pentru Uruguay, în ultimul minut regulamentar. Fundaşul lui Atletico se înalţă şi reia cu capul de lângă trei egipteni, fără speranţe pentru El-Shenawy.

Min 88: O nouă ocazie imensă a Uruguayului!

Min. 84: Hector Raul Cuper, selecţionerul Egiptului, efectuează şi ultima schimbare: a ieşit Warda şi a intrat Sobhi. Aşadar, Mohamed Salah nu va juca în acest prim meci de la turneul final din Rusia.

Min. 83: Fază superbă a sud-americanilor: Suarez îi pasează cu capul lui Cavani, iar atacantul de la PSG şutează puternic din voleu, dar portarul Egiptului are o intervenţie fantastică şi scoate în corner.

Min. 73 O nouă ocazie uriaşă ratată de Suarez. Cavani îl lasă singur cu portarul, poziţia este excelentă, dar amână şutul şi portarul Egiptului reuşeşte să-şi salveze echipa.

Min. 68 Carlos Sanchez îşi încearcă şutul de la mare distanţă, însă trage în blocajul unui adversar.

Min. 64: Salah rămâne în continuare pe bancă. Egiptenii mai au dreptul la o singură schimbare.

Min. 48: O nouă ratare colosală pentru Luis Suarez. El-Shenawy scoate senzaţional.

Min. 45: 0-0, scorul pauzei.

Min. 24: Şansă uriaşă ratată de Uruguay! Luis Suarez trimite pe lângă poartă din doi metri.

Min. 8: Primul şut pe poartă. Cavani trage, dar El-Shenawy reţine cu siguranţă.

Min. 6: Început mai bun pentru sud americani. Poftă de joc pentru Cavani şi Suarez

INFO | Meciul se poate VEDEA AICI

Min. 1: A început partida de la Ekaterinburg.

Şi dacă prima zi a fost ocupată cu ceremonia de deschidere şi festivalul de goluri al Rusiei în meciul cu Arabia Saudită, în ziua a doua de Mondial intră în scenă greii. De la 15:00, Egipt se duelează cu Uruguay, iar Mo Salah va avea duelurile sale personale cu Suarez şi Cavani. La ora 18:00, începe balul şi în Grupa B. Maroc şi Iran joacă înainte de cel mai aşteptat meci din faza grupelor. Portugalia şi Spania se întâlnesc, de la 21:00, într-o partidă care se anunţă extrem de spectaculoasă.

UPDATE 13:45 | Ultimele pregătiri înainte de Egipt - Uruguay

UPDATE 13:25 | Salah este rezervă! Egiptenii nu riscă nimic.

ECHIPELE DE START LA EGIPT - URUGUAY

Egipt: El-Shenawy - Fathy, Hegazy, Gabr, Abdelshafy - Hamed, Elneny - Warda, Said, Trezeguet - Mohsen

Uruguay: Muslera - Varela, Godin, Giemenez, Caceres - Nandez, Bentancur, Vecino, Arrasceta - Suarez, Cavani

UPDATE 10:35 | Azi este ziua lui Salah. E anunţat titular în confruntarea cu Uruguay. Cam ce cadou îşi va face?

UPDATE 10:15 | Echipele probabile la Portugalia - Spania. Meciul e la ora 21:00.

UPDATE 09:47 | Ne aşteaptă trei partide, azi, la CM 2018. Să aruncăm o privire pe confruntările zilei.

UPDATE 08:47 | Te-ai trezit? Hai să-ţi dăm ceva bun de făcut în drumul spre serviciu. AICI AI TESTUL DE MONDIAL pentru ziua a 2-a de la CM 2018. Cinci întrebări pentru specialistul din tine!

UPDATE 08:00 | Toate ştirile de la Mondialul din Rusia pot fi văzute în categoria CM 2018 de pe telekomsport.ro

Totul despre CM 2018! Grupele Campionatului Mondial, programul meciurilor şi loturile celor 32 de echipe care merg în Rusia

Afla mai multe despre: salahegiptcm 2018campionatul mondiallive blog cm 2018cm 2018 live