CM handbal feminin: Franţa - Danemarca şi Norvegia - Spania, în semifinale

CM Handbal

Ultimele două partide din sferturile CM de handbal feminin, de miercuri, au stabilit confruntările din semifinalele competiţiei, care vor avea loc vineri, între Franţa - Danemarca şi Norvegia - Spania.

Primele două sferturi de finală au avut loc marţi, între Danemarca-Brazilia 30-25 şi Spania - Germania 26-21, iar miercuri s-au jucat meciurile dintre Franţa - Suedia 31-26 şi Norvegia - Rusia 34-28.

Astfel, în semifinalele de vineri se vor duela  Franţa - Danemarca şi Norvegia - Spania. Finalele pentru medalii sunt programate duminică.

România a încheiat CM din Spania pe locul 13, cu obiectiv oficial de clasare în primele 10 locuri.

Tricolorele au jucat şase partide la CM din Spania, iar rezultatele înregistrate sunt: 39-11 cu Iran, 38-17 cu Kazakhstan şi 22-33 cu Norvegia (grupa preliminară C), 30-31 cu Olanda, 43-20 cu Iran şi 30-34 cu Suedia (grupa principală II). Centrul Cristina Laslo (Minaur Baia Mare) a fost cea mai bună marcatoare tricoloră, cu 34 de goluri în şase partide.

Echipa României a bifat a 25-a participare la Mondiale, fiind în continuare singura reprezentativă care a participat la toate ediţiile.

La ultima ediţie a Campionatului Mondial, România s-a clasat pe locul 12. Podiumul ediţiei din 2019 a fost ocupat, în ordine, de Olanda, Spania şi Rusia.

România are în palmaresul CM patru medalii: aur (1962), argint (1973 şi 2005) şi bronz (2015).

Afla mai multe despre: cm de handbal